loader

Premier: miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i obrona jego terytorium

Działania, które podejmuje reżim Aleksandra Łukaszenki są największą od 30 lat próbą destabilizacji Unii Europejskiej. Polska nie ulega szantażowi i robi wszystko, żeby bronić granic Wspólnoty oraz NATO. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził województwo podlaskie. W Krynkach spotkał się z samorządowcami ze strefy przygranicznej, aby omówić bieżącą sytuację – w tym wsparcie dla lokalnej społeczności. Szef rządu odwiedził także funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy każdego dnia chronią naszej wschodniej granicy.

Na straży bezpieczeństwa Polaków

Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji każdego dnia chronią polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Szef rządu podczas spotkania podziękował im za oddaną służbę: – Trzeba podkreślić, że miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i obrona jego terytorium. Nasi żołnierze robią to znakomicie. Cała Polska jest z Was dumna. Dziękujemy, że w ten trudny i przedświąteczny czas jesteście tu i służycie obronie naszych granic.

Premier wziął także udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych. –  Dzisiaj oprócz spotkania z samorządowcami, rozmawiałem z żołnierzami. Panowie pułkownicy i generałowie pokazywali mi, jak przebiega obrona – poinformował. Dodał, że wszelki niezbędny sprzęt dotarł na granicę. Wkrótce rozpoczynamy również budowę zapory, która jest skutecznym narzędziem do obrony.

Odpowiedzialne działanie polskich służb mundurowych

– O granicy polsko-białoruskiej można powiedzieć, że oddziela dwa światy – dyktaturę od demokracji. Oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli, od reżimu, który używa ludzi jako żywych tarcz – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że polscy funkcjonariusze pomagają wszystkim potrzebującym po naszej stronie granicy. – Jak tylko żołnierze trafią na ludzi, którzy potrzebują pomocy, to trafiają oni do szpitali lub pomoc jest im udzielana w ośrodkach tymczasowych. Jesteśmy wdzięczni żołnierzom i funkcjonariuszom za ich empatię i oddanie dla wszystkich ludzi – zaznaczył.

Spotkanie z samorządowcami ze strefy przygranicznej

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami ze strefy przygranicznej. Głównymi tematami rozmów była bieżąca sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale także wsparcie dla mieszkańców z tych terenów.

– Lokalne społeczności strefy przygranicznej są w sposób szczególny narażone na zagrożenia i niedogodności związane z działaniami na granicy polsko-białoruskiej, dlatego po raz kolejny spotkałem się z samorządowcami z lokalnych gmin, by zapewnić ich o wsparciu rządu – poinformował premier. Aby zapewnić bezpieczeństwo obywateli, na polsko-białoruską granicę Unii Europejskiej cały czas kierowane są odpowiednie siły i środki. Do przedsiębiorców ze strefy przygranicznej zostało skierowane również wsparcie finansowe.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze