MSD przeciw nowotworom: liczy się każdy dzień

Recepta MSD na szybszy dostęp do innowacji
Jak podaje Gabriele Grom, niezbędne są interdyscyplinarne i skoordynowane działania w co najmniej kilku priorytetowych obszarach. Po pierwsze, trzeba dostosować terminy składania dokumentacji i skrócić czas do uzyskania refundacji. Po drugie, chodzi o określenie jasnych wymagań dotyczących dowodów – niebagatelne znacznie powinna w tym zakresie odegrać europejska współpraca i koordynacja. Niezwykle istotne znaczenie dla zwiększenia dostępu pacjentów do terapii onkologicznych mają wreszcie przejrzyste i elastyczne kryteria ich refundacji.
Jak jeszcze można walczyć z rakiem?
Zdaniem Gabriele Grom, należy też dążyć do poprawy infrastruktury zdrowotnej.
– Decyzje dotyczące cen i uzyskania refundacji powinny prowadzić do aktualizacji wytycznych i przepisów budżetowych. Najwyższy czas na ulepszenie badań przesiewowych i diagnostyki. Powinniśmy postawić na wzmocnienie współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami
– podkreśla ekspertka.
Aspekt współpracy jest o tyle istotny, że w każdym ze wspomnianych obszarów, których realizacja mogłaby przyczynić się do skuteczniejszej walki z rakiem, potrzebny jest wspólny wysiłek. Żadnemu z dzisiejszych wyzwań nie może bowiem sprostać pojedynczy interesariusz.
– Obecne wczesne otwarcie dialogu i konsultacji naukowychpowinno przekształcić się we wczesną współpracę, aby umożliwić wspólne poszukiwanie rozwiązań potencjalnych problemów z dostępem do leczenia. Ponadto należy aktywnie zająć się kontrowersyjnymi tematami, które dodatkowo ograniczają relacje z interesariuszami
– dodaje Gabriele Grom.
Rola MSD w wielostronnym dialogu
MSD tworzy innowacyjne terapie i leki, które poprawiają zdrowie i jakość życia pacjentów. Firma koncentruje się nie tylko na onkologii, ale również na szczepieniach, leczeniu szpitalnym i diabetologii.
– Działamy również na rzecz przeciwdziałania wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który sieje prawdziwe spustoszenie, prowadząc do nowotworów raka szyjki macicy i innych nowotworów zależnych
– mówi Gabriele Grom.
To ważne, bo Polska wciąż pozostaje jednym z ostatnich państw byłego bloku wschodniego, w którym nie ma powszechnego dostępu do bezpłatnych szczepień. Tymczasem Komisja Europejska w ramach wspomnianego na początku „Europejskiego Planu Walki z Rakiem” postawiła wyraźny cel, by do 2030 r. w całej Unii zaszczepiono co najmniej 90 proc. docelowej populacji dziewcząt, a także bardzo poważnie zwiększono poziom szczepień chłopców [https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/?uri=COM%3A2021%3A44%3AFIN (dostęp: 28.07.2021)].
Wartości MSD
MSD to środowisko wzajemnego szacunku i odpowiedzialności. Kluczowe dla MSD wartości to: zdrowie pacjenta, etyka i uczciwość w działaniu, szacunek dla każdego oraz innowacyjność.
– Uczestniczymy w dialogu społecznym, życiu naukowym i procesach innowacji w trosce o życie i zdrowie pacjentów
– zaznacza Gabriele Grom.
W lipcu br. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii nadał spółce MSD Polska Sp. z o. o. status centrum badawczo-rozwojowego. Dzięki temu MSD Polska dołączyła do nielicznego grona innowacyjnych i prowadzących badania lub prace rozwojowe podmiotów, które są ważne dla polskiej gospodarki. MSD prowadzi w Polsce obecnie ponad 100 badań klinicznych w kilkuset ośrodkach badawczych. Badania te dotyczą różnych obszarów medycyny, a uczestniczy w nich ponad 3000 pacjentów.
Ważne miejsce w strukturze MSD zajmuje również Centrum Zarządzania Danymi. Jeden z sześciu takich ośrodków na całym świecie działa właśnie w Polsce. Przetwarzane są w nim dane z badań klinicznych produktów MSD z całego globu oraz dane ze zdarzeń niepożądanych. Na badania i rozwój koncern przeznacza globalnie blisko 10 miliardów rocznie.
30 lat MSD w Polsce
MSD Polska to jeden z blisko 140 oddziałów firmy na całym świecie. Swoją pozycję nad Wisłą umacnia już
od 1991 roku. W tym roku firma obchodzi jubileusz 30-lecia aktywności na polskim rynku. A powodów do świętowania ma całkiem sporo.
– Do największych osiągnięć zaliczam badania kliniczne, inwestycje w badania i rozwój produktów leczniczych, stworzenie nowoczesnego Centrum Zarządzania Danymi czy wreszcie działania na rzecz szerokiego udostępniania naszych terapii pacjentom w Polsce. Naszą misję realizujemy w duchu społecznej odpowiedzialności
– mówi liderka MSD.
– Wysoko cenimy sobie współpracę z szeroko pojętym otoczeniem, w tym organizacjami pacjenckimi. Jesteśmy również wiarygodnym pracodawcą, który doskonale zdaje sobie sprawę, że źródłem sukcesu firmy są ludzie. W ciągu ostatnich 30 lat MSD w Polsce stała się wiodącą organizacją branży farmaceutycznej, która wnosi istotny wkład w rozwój nauki i medycyny
– podsumowuje Gabriele Grom.
Materiał powstał przy współpracy z firmą MSD
2023_07 PL-KEY-00674 wyd. 2021_07