loader

Marczuk: średnie umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0 wyniesie 65 -70 proc.

Zakładamy, że średnie umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0 wyniesie 65 -70 proc. – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że firmy, które otrzymały wsparcie w maju, zaczną spłatę pozostałej kwoty dopiero od 25 lipca br.

Jak poinformował wiceprezes PFR, proces umarzania subwencji z Tarczy PFR 1.0 jest już przygotowywany przez Fundusz we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową i bankami, a procedura rozpocznie się od trzeciej dekady kwietnia. Zapewnił, że będzie ona prosta, przyjazna dla przedsiębiorców i w pełni zdygitalizowana.

“Zależy nam na tym, by przedsiębiorcy nie byli obciążani ponad niezbędne minimum procesem umorzenia, żeby cały proces przebiegał online i był zaprojekowany nowocześnie, czyli już z propozycją wypełnionych części danych” – mówi Marczuk.

Tłumaczy, że po zalogowaniu się w tym samym banku, w którym wypłacona była subwencja, przedsiębiorca znajdzie elektroniczny formularz, częściowo już wypełniony, z wyliczoną przez PFR kwotą umorzenia.

“Po jego akceptacji i ewentualnym uzupełnieniu firma otrzyma via bank, także online, decyzję o umorzeniu oraz harmonogram spłat pozostałej części subwencji” – powiedział.

Wskazał, że firmy, które dostały wsparcie w maju, a takich było w wiosennej Tarczy PFR 1.0 najwięcej, rozpoczną spłatę nieumorzonej części subwencji dopiero od 25 lipca, natomiast ci “czerwcowi” – w sierpniu. Kwota do spłaty będzie rozłożona na 24 nieoprocentowane raty.

1 2

O autorze