loader

EFNI: Urządzanie świata na nowo

 

Gościem specjalnym Gali był Norman Davies, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, który w tym roku otrzymał nagrodę EFNI za promowanie wartości europejskich.

 

Prof. Davies w rozmowie z Jerzym Buzkiem bardzo pozytywnie mówił o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zdaniem muzea budujemy po to, aby zachować pamięć o minionych wydarzeniach, one tworzą naszą tożsamość. Europa nie może zapominać o swojej przeszłości – dodał. Z niepokojem wyrażał się jednak o przyszłości Wielkiej Brytanii. – Boję się, że Brexit unicestwi Zjednoczone Królestwo, boję się że ono nie przeżyje tej choroby. Natomiast Polska poradzi sobie z obecnymi problemami – dodał.

 

Zdaniem Normana Daviesa historycy patrzą na to, co się wydarzyło w przeszłości, ale nie są astrologami i nie są w stanie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Jedno jest pewne państwa powstają rozwijają się, ale kiedyś znikają.

 

Przez najbliższe dwa dni uczestnicy EFNI zastanawiać się będą nad wyzwaniami, przed którymi stoi Polska i Unia Europejska. Będą poszukiwać odpowiedzi między innymi na pytania o to, czy mamy do czynienia z powrotem państw narodowych, czy patriotyzm gospodarczy na nowo zdefiniuje kontrolę nad wolnym rynkiem, Europa socjalna i Europa innowacyjna – czy te trendy da się pogodzić, jaki wpływ będzie miał Brexit na pozycję Polski?

 

W programie EFNI znajdą się nie tylko sesje plenarne i panele, ale także debaty specjalne oraz wydarzenia towarzyszące.

1 2

O autorze