loader

Wimbledon 2023. Czy Iga Świątek zwycięży po raz pierwszy w seniorskiej karierze?

 

Iga Świątek po trzecim w historii zdobyciu tytułu na kortach imienia Rolanda Garrosa już niedługo zmierzy się ze swoimi przeciwniczkami na trawiastej nawierzchni brytyjskiego Wimbledonu. Ten prestiżowy turniej, który rozpocznie się już 3 lipca, jest wyjątkowy z wielu powodów. To najstarsza wśród tenisowych imprez na świecie, królują na nim eleganckie białe stroje, a także to jedyny z wielkoszlemowych turniejów, w którym Świątek nie awansowała nawet do półfinału. Czy tym razem Polka przełamie złą passę? Analitycy londyńskiej firmy Unibet oszacowali szanse Igi Świątek na zwycięstwo Wimbledonu.

Czy Świątek zapisze się na kartach historii polskiego tenisa?

Iga Świątek to aktualna liderka rankingu Stowarzyszenia Tenisa Kobiecego (WTA), ponadto ma za sobą tryumf w ostatnim turnieju w Paryżu, a mimo to nie jest faworytką do wygrania najbliższego Wimbledonu. Eksperci tłumaczą ten stan rzeczy przede wszystkim tym, że trawiasta nawierzchnia sprawia Polce duże problemy w przeciwieństwie do ceglanej mączki, która znajduje się na kortach im. Rolanda Garrosa. Rodzaj kortu w połączeniu z jej wyjątkowym stylem gry dostosowanym do szybszych nawierzchni to czynniki, które mogą znacznie utrudnić Polce awans do upragnionego półfinału, a następnie finału. Należy pamiętać jednak, że to Iga jest obecnie numerem 1 na świecie w kobiecym tenisie, a w 2018 roku wygrała juniorski Wimbledon. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na zwycięstwo Wimbledonu 2023 przez Igę Świątek wynoszą 20 procent.

Najgroźniejsze rywalki Igi Świątek w drodze po puchar Wimbledonu

Mimo że notowania Polki wśród ekspertów są wysokie, to nie jest ona wymieniania jako pierwsza do tryumfu w najstarszym turnieju tenisowym. Nieco większe szanse dają oni tenisistkom z numerami kolejno 2 i 3 na świecie. Aryna Sabalenka z Białorusi oraz Elana Rybakina, zeszłoroczna zwyciężczyni Wimbledonu reprezentująca Kazachstan bo to o nich mowa, są postrzegane jako najgroźniejsze rywalki dla Świątek i potencjalne zdobywczynie pucharu Wimbledonu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Elana Rybakina ma 23,5 procent, a Aryna Sabalenka 20 procent szans na zwycięstwo Wimbledonu 2023.

author avatar
PiotrNowacki
O autorze