loader

Rozpoczyna się budowa infrastruktury dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Rozpoczęła się budowa lądowej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w Gminie Choczewo, prowadzona przez Grupę ORLEN i Northland Power. Jest to kluczowy krok w realizacji inwestycji, która przewiduje dostarczanie do sieci energii wytworzonej na morzu.

Morskie farmy wiatrowe są uznawane za ważny element transformacji energetycznej, a Grupa ORLEN jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podejmuje inicjatywę budowy infrastruktury umożliwiającej transport takiej energii. Planowana farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, podkreślił, że morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do przekształcenia polskiego systemu elektroenergetycznego. „Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków” – powiedział Obajtek.

W projekt zaangażowane są również firmy GE i Enprom, które odpowiadają za projekt, budowę i dostarczenie niezbędnych komponentów do lądowej stacji elektroenergetycznej. Ta infrastruktura pozwoli na przesył energii z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych.

Nacisk położony został na minimalizację wpływu inwestycji na środowisko. Infrastruktura przesyłowa została zaprojektowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne, z liniami kablowymi prowadzonymi pod ziemią.

Baltic Power jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace instalacyjne na morzu rozpoczną się w 2024 roku. Po zakończeniu budowy, farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Tagi: energia odnawialna, morskie farmy wiatrowe, Baltic Power, Grupa ORLEN, Northland Power, zielona energia, zeroemisyjna energetyka, transformacja energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, infrastruktura przesyłowa, inwestycje energetyczne, stacja elektroenergetyczna, GE, Enprom, przemysł energetyczny.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze