loader

Premier na spotkaniu z niemieckim biznesem: Polityka gospodarcza nie polega na patrzeniu wstecz, ale na patrzeniu w przyszłość

Wspólne cele polityki gospodarczej, transformacja i bezpieczeństwo energetyczne oraz wspólny rynek pracy – to główne tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z niemieckimi przedsiębiorcami. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. W czerwcu obchodzimy 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Kongres Ost Ausschuss VTC

Premier Mateusz Morawiecki był głównym mówcą Kongresu Ost Ausschuss VTC z wystąpieniem „Future agenda for the economic relations between Germany and Poland” („Przyszła agenda stosunków gospodarczych między Niemcami a Polską”). Tematami rozmów były m.in. wspólne cele polityki gospodarczej, bezpieczeństwo energetyczne i wspólny rynek pracy. „Przed Niemcami i Polską jest wiele wspólnych celów do osiągnięcia, a jednym z tych ambitnych celów jest transformacja energetyczna” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Po konferencji odbyła się również sesja z prezesami przedsiębiorstw, które inwestują w Europie Środkowej oraz na Wschodzie. Na poprzednich spotkaniach głównymi mówcami byli premier Ukrainy i prezydent Niemiec. W spotkaniu wzięło udział m.in. Siemens Energy AG, BASF SE, Deutsche Bank AG i wiele innych niemieckich firm zrzeszonych w ramach Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych Ost-Ausschuss, inwestujących we wschodnie rynki. Organizatorem wydarzenia jest Niemieckie Stowarzyszenie Biznesu Wschodniego.

30 lat współpracy gospodarczej

W tym miesiącu obchodzimy 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. To czas na podsumowanie polsko-niemieckich relacji ekonomicznych oraz wytyczenie nowych celów i perspektyw współpracy. „Wierzę, że będzie to wspólna inwestycja w rozwój naszych gospodarek, naszych krajów i wreszcie wzrost gospodarczy, a także wzrost dobrobytu naszych obywateli i przyjaźni między naszymi krajami” –  zaznaczył polski premier.

Przez 30 ostatnich lat polska gospodarka zmieniła się nie do poznania.
„Polska jest uważana za jeden z najbardziej stabilnych gospodarczo i najszybciej rozwijających się krajów na świecie” –  mówił premier. Rozwój Polski był napędzany również przez przedsiębiorstwa niemieckie, których inwestycje bezpośrednie na koniec 2019 r. wyniosły prawie 40 mln euro.

Polska jest 3. preferowaną lokalizacją w Europie dla inwestycji zagranicznych. „Jestem bardzo zadowolony z obecności firm, które już teraz korzystają z potencjału inwestycyjnego naszego kraju, przynosząc korzyści zarówno Polsce, jak i Niemcom” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycje zagraniczne to nie jedyny komponent polsko-niemieckich relacji gospodarczych. W 2020 r. Polska była 4. największym eksporterem do Niemiec, a rok 2021 rozpoczął się od awansu Polski na 3. miejsce pod względem największych eksporterów do Niemiec ogółem i 2. wśród eksporterów z Europy.

Obecnie na polskim rynku działała w sumie 5 700 przedsiębiorstw niemieckich.

Niemieckie Stowarzyszenie Biznesu Wschodniego

To największa regionalna inicjatywa niemieckiej gospodarki dla 29 krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, na Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej. Wschodni Komitet Niemieckiego Biznesu wspiera swoich członków w ich projektach, nawiązuje kontakty i odpowiada na pytania dotyczące wejścia na rynek. W ścisłej współpracy z rządem federalnym i rządami krajów partnerskich pracuje nad zmniejszeniem barier handlowych i poprawą warunków gospodarczych w regionie. 

Stowarzyszenie powstało w maju 2018 r. z połączenia Komitetu Wschodniego (założonego w 1952 r.) i Stowarzyszenia Biznesu Europy Wschodniej (założonego w 1989 r.). Jest wspierany przez sześć centralnych stowarzyszeń niemieckiego biznesu i zrzesza około 350 firm członkowskich.

źródło: KPRM

O autorze