loader

Polscy przedsiębiorcy największymi optymistami w Europie

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że przyszły rok będzie kolejnym etapem powrotu do dobrej koniunktury gospodarczej, ale w ich nastrojach pojawia się niepokój, co do warunków prowadzenia biznesu – wynika z badań nastrojów przedsiębiorców European Economic Survey 2011, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą. Przedsiębiorcy obawiają się m.in. niestabilnej sytuacji podatkowej, związanej z planowaną podwyżka VAT, uchwalonym zmniejszeniem możliwości odpisywania VAT od paliw czy też zakupywanych na użytek firmowy pojazdów, jak również pojawiającymi się sygnałami związanymi z możliwym wzrostem składek rentowych. Zdaniem KIG pozytywna postawę przedsiębiorców wzmocnić może jedynie czytelny sygnał od Rządu, który określać będzie w sposób jednoznaczny plany fiskalne gabinetu Donalda Tuska.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KIG, ponad 66% polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2011 roku, a tylko 10% oczekuje spadku – co plasuje Polskę na trzecim miejscu po Szwecji i Estonii. Wyniki oznacza mogą wiarę przedsiębiorców w powrót koniunktury. Analizując dane raportu można zaobserwować, iż optymizm przedsiębiorców odnoszący się do zwiększenia obrotów dotyczy w większej części sektora przemysłu niż usług.

„Poprawa tegorocznych rezultatów w porównaniu do tych z poprzedniego roku świadczy o powrocie polskiej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego. W poprzednich dwóch latach zaznaczyło się spowolnienie wywołane światowym kryzysem gospodarczym, co dla wielu firm oznaczało konieczność magazynowania nadwyżki produkcyjnej, obniżenie mocy produkcyjnych, zmniejszenie zatrudnienia, czy też wstrzymanie inwestycji” – mówi Marek Kłoczko, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Blisko dwie trzecie przedsiębiorców planuje zwiększyć swoją sprzedaż – wynika z badań KIG. Oczekiwania przedsiębiorców na rok 2011 są bardziej optymistyczne w sektorze przemysłowym niż w sektorze usług. Elementem niepewności odnośnie dalszej sytuacji gospodarczej jest zmiana stawek VAT od 1 stycznia 2011r., co najprawdopodobniej będzie skutkować zmianami cen.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze