Jakie wyzwania czekają przedsiębiorstwa z długoletnim stażem? Czyli o gotowości na zmianę


Produkcja w kontekście zrównoważonego rozwoju
Konieczność inwestowania w nowe maszyny czy systemy informatyczne na produkcji ma swoje uzasadnienie nie tylko w budowaniu przewagi rynkowej, ale także wynika ze zmieniających się przepisów dotyczących choćby ochrony środowiska.
– W latach 90-tych pojęcie zrównoważonej produkcji z poszanowaniem zasobów naturalnych czy społecznych nie istniało. Współcześnie jesteśmy świadomi, jakie konsekwencje niesie nieodpowiedzialna produkcja, jesteśmy także zobligowani przez prawo i różne instytucje do działania w duchu gospodarki w obiegu zamkniętym czy niskoemisyjności. Jednak przystosowanie się do wymagań zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstwa z długim stażem stanowi spore wyzwanie, ponieważ wymaga zmiany działalności na wielu polach, a często zmiany strategii biznesowej. Jeśli dorzucimy do tego kryzys ekonomiczny, wzrost cen czy niską dostępność surowców, z którą mierzy się branża produkcyjna, to sytuacja staje się poważna. Znalezienie kompromisu pomiędzy efektywną produkcją a realizacją międzynarodowych standardów środowiskowych nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od naszej otwartości na zmianę i przewartościowania pewnych pojęć, które mentalnie mogą zamykać nowoczesną firmę w mentalności wczesnych lat 90. – podsumowuje Group Communications Manager.
Otwartość na zmiany, elastyczność w podejściu do zarządzania przedsiębiorstwem oraz umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków rynkowych wydają się kluczowe w wyścigu o konkurencyjność na międzynarodowym rynku. Choć wyzwań jest sporo, a będzie zapewne jeszcze więcej w trudnej, napiętej sytuacji międzynarodowej, to warto się z nimi zmierzyć.