loader

Eko-budownictwo w Polsce: Czy domy muszą być zeroemisyjne?

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa, a jej wpływ na sektor budownictwa jest coraz bardziej widoczny. Zaostrzane normy budowlane stawiają przed inwestorami nowe wyzwania. Czy w najbliższej przyszłości każdy nowy dom będzie musiał być zeroemisyjny?

Nowe przepisy, nowe wyzwania

W ciągu ostatnich 15 lat odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł o 10 punktów procentowych. Obecnie 43% z nas mieszka w domach będących własnością lub współwłasnością. Dodatkowo, 19% mieszka w domach należących do rodziny. Dzięki niedawnym zmianom w prawie, budowa domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. nie wymaga już pozwolenia na budowę.

Jednakże, jeśli planujesz budowę o większym metrażu, warto zwrócić uwagę na inne aspekty niż tylko powierzchnia. Jednym z kluczowych jest kwestia zeroemisyjności. Wskaźnik EP, określający zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, stał się jednym z głównych parametrów nowych budynków. Aby spełnić te wymagania, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła.

Budownictwo eko – korzyści dla wszystkich

Jak podkreśla Tomasz Walczak, CEO Euros Energy, budownictwo staje się bardziej ekologiczne, co przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia mieszkańców i gospodarki. Zastosowanie nowoczesnych technologii przekłada się na niższe koszty ogrzewania i lepszą jakość powietrza.

Unia Europejska stawia wymagania

Unia Europejska również wprowadza nowe standardy. Do 2030 roku państwa członkowskie mają osiągnąć średnie roczne oszczędności energii na poziomie 1,9%. Ponadto, instytucje publiczne mają przeprowadzać renowację co najmniej 3% powierzchni swoich budynków każdego roku. Wszystko to w ramach dążenia do stworzenia w pełni bezemisyjnych sieci ciepłowniczych i chłodniczych do 2050 roku.

Według dyrektywy EPBD, od 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne. Celem tych zmian jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Podsumowanie

Zmiany w prawie budowlanym w Polsce są odpowiedzią na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska. Inwestorzy i deweloperzy muszą dostosować się do nowych wymogów, które w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści zarówno dla nich, jak i dla przyszłych mieszkańców.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze