Działania w zakresie transportu związane z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską

Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego br. mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Ułatwienia w przejazdach po polskich drogach
Samochody na ukraińskich rejestracjach mogą się poruszać bezpłatnie płatnymi odcinkami dróg w Polsce.
Dodatkowo, transporty humanitarne poruszające się po polskich drogach zostały zwolnione z opłat w systemie e-TOLL. Dotyczy to przejazdów drogami płatnymi, także tymi, które są administrowane przez operatorów komercyjnych.
Wdrożona została również szybka ścieżka zwalniania z obowiązku posiadania zezwoleń dla samochodów ciężarowych wykonujących przewozy humanitarne. Działania te są koordynowane przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. W praktyce dla kierowców oznacza to zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia drogowego. Z ułatwień mogą korzystać także podmioty z innych krajów, które organizują przewozy pomocy humanitarnej dla Ukrainy przez Polskę. Do tej pory z tego przywileju skorzystało już 3900 pojazdów.
Ruch pojazdów ciężkich przez polsko-białoruską i polsko-rosyjską granicę
Polska, jako część unijnego obszaru celnego i handlowego, nie może sama podjąć decyzji dotyczącej ewentualnego zamknięcia granic z Białorusią i rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie z innymi państwami graniczącymi z Białorusią i Rosją.
– Rozmawiamy z rządami innych państw na temat zamknięcia dla ruchu pojazdów ciężkich polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej granicy. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotyka się w tej sprawie z ministrami ds. transportu z innych krajów, m.in. z Litwy, Łotwy i Estonii. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z unijnymi traktatami decyzja w tej sprawie musi zostać podjęta przez państwa członkowskie UE. Zamknięcie przejścia granicznego tylko w jednym państwie nie będzie skuteczne – podkreślił wiceminister Rafał Weber.
źródło: KPRM