loader

Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje?

Zbliża się początek wakacji okres urlopów i wyjazdów. Zazwyczaj w wysokim sezonie ceny paliw rosły. Tegoroczne stawki na stacjach paliw mogą jednak pozytywnie zaskoczyć. Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali wakacyjne prognozy paliwowe.

Na wakacje samochodem — czy to się opłaca?

Trwa kontynuacja trendu spadkowego cen paliw, którego przyczyny leżą w równoległym spadku zapotrzebowania na produkty ropopochodne i wzrost podaży. Eksperci prognozują, że w Polsce średnia cena benzyny Pb 95 wyniesie pod koniec czerwca między 6,45 a 6,55 PLN za litr, a oleju napędowego (ON) między 6,05 a 6,15 PLN za litr. Tendencje te odzwierciedlają zachowanie giełdowych wskaźników. Po względnej stabilizacji nastrojów rynkowych związanych z kryzysem geopolitycznym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz łagodnej zimie, nadchodzi sezon letni, który sprzyja niższemu zapotrzebowaniu na surowce energetyczne. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku średniej ceny benzyny Pb 95 w czerwcu poniżej 6,52 PLN za litr wynosi 53 procent, a oleju napędowego poniżej 6,15 PLN za litr 63 procent.

Czy PKN Orlen ponownie wpłynie na rynek paliwowy?

Przy okazji tematu cen paliw na wakacje, jak bumerang wraca również kwestia powrotu zeszłorocznego programu zniżkowego, od największego w Polsce koncernu paliwowego PKN Orlen. Eksperci informują, że możliwe przed nadchodzącymi wakacjami, jest pojawienie się opcji uzyskania rabatu na poziomie 30 gr zarówno na litrze benzyny Pb 95, jak i oleju napędowego (ON). Taki ewentualny wariant będzie dotyczyć kierowców uczestniczących w programie lojalnościowym „Orlen Vitay”. Choć z pewnością ilość paliwa możliwa do zakupu w tak obniżonej cenie będzie wysoce limitowana, to eksperci podkreślają, że przy skali działalności państwowego potentata, tego typu akcje odczuwalnie na ceny paliw w całym kraj. Tym bardziej że wprowadzenie takiego programu ma wywołać podobne ruchy ze strony konkurencji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wprowadzenia specjalnych wakacyjnych obniżek cen paliwa w Polsce, proponowanych przez PKN Orlen wynosi 67 procent.

author avatar
PiotrNowacki
O autorze