loader

Czerwony jak… cegła w mieszkaniu

Pole tekstowe:  
Dzięki użyciu cegły możemy stworzyć podział wnętrza  lub zaakcentować konkretną przestrzeń.
Fot. Homebook.pl/ proj. RED design
 
Jasna cegła to idealnie wygląda na ścianie, przy której stoi łóżko sypialniane. 
Fot. Homebook.pl/ proj. Krystyna Regulska Architektura Wnętrz


Klinkierowe cegły dostępne są w wielu kolorach i wielu fakturach. Ciekawie wyglądają białe oraz te w odcieniach szarości. Takie najlepiej wykorzystać w kuchni. Należy jednak uważać na ich kontakt z wilgocią i zabezpieczyć je specjalnymi preparatami, ponieważ może dojść do zniszczenia materiału. Odradza się jednak jej użycie w łazienkach, gdyż jest to pomieszczenie narażone na działanie wilgoci. „W kuchniach cegła idealnie wypełnia wolną przestrzeń nad blatem. Można ją też wykorzystać jako dekorację naścienną w miejscu, gdzie stoi stół. Ciekawym sposobem jest również oklejenie cegłą wyspy kuchennej. Wszystkie te pomysły pozwolą na zaakcentowanie konkretnych przestrzeni i oddzielenie ich od siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakturę użytej cegły – w kuchniach najlepiej sprawdzą się te gładkie, ponieważ najłatwiej zachować ich czystość” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

 

Jeżeli decydujemy się na wyrazisty klinkier, powinniśmy zrezygnować z dużej ilości dekoracji, gdyż cegła sama w sobie stanowi przykuwający wzrok element wystroju wnętrza, dlatego nie warto przytłaczać jej zbędnymi dodatkami. Na więcej swobody można sobie pozwolić, jeśli cegły są gładkie i w neutralnym kolorze – wtedy można je wykorzystać jako ciekawe tło dla designerskiej sofy czy modernistycznego obrazu. Cegła dobrze się sprawdzi, gdy wyłożymy nią przestrzeń przy wezgłowiu łóżka sypialnianego. Warto użyć do tego jasnego materiału, by nie wprowadził do wnętrza ciężkości i nie zmniejszył optycznie sypialni.

 

Pamiętaj o oświetleniu

 

„W aranżacji wnętrz bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, o którym często zapominamy. A to właśnie światło może wzmocnić efekt wizualny lub sprawić, że nasz wymarzony projekt nie prezentuje się tak, jak zakładaliśmy. Elementy wyłożone cegłą powinny być dobrze doświetlone – nie tylko lampami, ale również światłem dziennym. Ciekawa faktura oraz bardzo często wielobarwność cegieł zostanie zaakcentowana dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Warto zdecydować się na niewielkie lampki LED zamontowane przy suficie lub w samej ścianie oklejonej cegłą. Dzięki temu możemy uzyskać ciepły i przytulny charakter pomieszczenia” – podsumowuje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

 

Cegła daje szerokie możliwości aranżacyjne. Możemy ją wykorzystać nie tylko w wykonaniu elewacji zewnętrznej czy podczas urządzania ogrodu – cegła pasuje do wielu stylów wnętrzarskich i każdy znajdzie złoty środek jej wykorzystania w swoim domu. Więcej inspiracji można znaleźć na największym portalu wnętrzarskim Homebook.pl.

 

1 2

O autorze