loader

Analiza FortiGuard: podatności w popularnych urządzeniach sieciowych

Niebezpieczne luki w popularnych modemach i routerach, nowe trojany i oprogramowanie typu ransomware – analitycy z FortiGuard Labs firmy Fortinet prezentują najciekawsze odkrycia ostatnich dni.

Podatności w modemach i routerach

Analitycy bezpieczeństwa informują o luce w modemach kablowych wykorzystujących układy firmy Broadcom. Wada ta, nazwana Cable Haunt, może być obecna w ponad 200 milionach modemów w Europie. Zainstalowany w nich firmware jest podatny na ataki odbicia DNS. Po wejściu na złośliwą stronę phishingową za pomocą przeglądarki na podłączonym do takiego modemu komputerze, specjalnie spreparowany pakiet może wykorzystać lukę i umożliwić wykonanie dowolnych komend na modemie, przy jednoczesnym uzyskaniu pełnego dostępu do urządzenia. Badacze obawiają się, że stosujący te układy z niezabezpieczonym firmware’em producenci modemów kablowych automatycznie przenieśli tę podatność do swoich urządzeń. Tego typu słabe punkty należy jak najszybciej usunąć poprzez aktualizację firmware’u, a jeśli nie jest dostępna jego nowa wersja, zaprzestanie korzystania z takiego modemu.

Analitycy wykryli również próbę wykorzystania luki Authentication Bypass w routerach Linksys. Jej powstanie jest efektem braku weryfikowania danych przychodzących podczas obsługi spreparowanego przez cyberprzestępców żądania HTTP. Zdalny użytkownik może wykorzystać tę lukę do wykonania dowolnego kodu. Wśród produktów, w których jest ona obecna, są routery Wi-Fi Linksys oraz punkty dostępowe. Największa liczba podatnych urządzeń znajduje się w Korei, Australii, USA i na Tajwanie.

Ransomware przez protokół RDP

Phobos jest złośliwym programem typu ransomware i wykorzystuje popularny protokół RDP (Remote Desktop Protocol) jako wektor ataku. Na całym świecie miliony systemów wyposażonych w RDP są podatne na różne rodzaje ataków, głównie dlatego, że brakuje w nich aktualnych łatek bezpieczeństwa. Dzięki nim Phobos może uzyskiwać dostęp do sieci korporacyjnej w celu przeprowadzenia ataku. To narzędzie jest sprzedawane również w darkwebie jako usługa, w modelu Ransomware-as-a-Service (RaaS), co sprawia, że nawet mniej zaawansowanym technicznie przestępcom bardzo łatwo jest zaatakować firmy na całym świecie.

1 2

O autorze