loader

Tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu gotowy do przyjęcia pacjentów

Rusza I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia do 250. Gotowych jest 30 łóżek respiratorowych i 26 w oddziale internistycznym. Opiekę medyczną zapewni wykwalifikowany personel wojskowy, a także studenci wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Szpital, w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu, jest filią  Wojskowego Instytutu Medycznego – jednego z najlepszych szpitali w kraju.  Jest wyposażony w pełne zaplecze diagnostyczne ( tomograf, RTG, etc.). Szpital powstał według koncepcji wypracowanych podczas misji polskich lekarzy wojskowych  we włoskim Bergamo oraz w  Armii Stanów Zjednoczonych.  Wśród personelu medycznego znajdą się także doświadczeni lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów.


23 lutego uruchomiono szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów, który ma w dyspozycji 60 stanowisk umożliwiających intensywną terapię oddechową,  wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. Szpital jest zaopatrzony  w najnowocześniejszy sprzęt i  przyjmuje zakażonych  pacjentów w różnym stanie zdrowia. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 120 pacjentów, a także przenieść w inne miejsce.
 
Wojskowa Służba Zdrowia intensywnie wspiera cywilną opiekę zdrowotną w czasie epidemii. Zaangażowanych jest 14 szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ponad 1/3 bazy łóżkowej w wojskowych placówkach medycznych funkcjonuje w ramach opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Wojskowi medycy są przygotowani na zwiększenie liczby łóżek dla chorych.
 
Wojsko Polskie wspiera blisko 600 szpitali, 100 stacji sanitarno-epidemicznych, a także pobiera blisko  tysiące wymazów dziennie. Żołnierze wspomagają również program szczepień w całym kraju.

 

1 2

O autorze