Trzej byli premierzy zachęcają do udziału w Konferencji o przyszłości Europy

„W ciągu kilkunastu lat od przyjęcia tego traktatu (Lizbońskiego – PAP) nastąpiły rozmaite zmiany w świecie” – podkreślał.
Premier Cimoszewicz nawiązał też do wyników badań Eurobarometru, dotyczących poziomu zaufania do Unii Europejskiej.
„Wśród tych wyników jest informacja nieco zaskakująca i przykra dla nas: entuzjazm Polaków wobec Unii uległ wyraźnemu ochłodzeniu. Około 51 proc. deklaruje zaufanie do Unii Europejskiej. To jest najgorszy wynik w okresie naszego członkostwa” – podsumował Włodzimierz Cimoszewicz. Jak mówił, nie jest to zjawisko odosobnione w Europie.
„O tym wszystkim trzeba porozmawiać. Pojawiła się idea, żeby odbyć konferencję, która nie będzie ograniczona jedynie do rozmowy między przedstawicielami władz państw członkowskich, nie będzie ograniczona do jakiegoś wąskiego grona wybranych reprezentantów państw członkowskich i ich instytucji władzy, tylko będzie szeroko otwarta dla Europejczyków” – wyjaśniał. „Trzeba wciągnąć do tej rozmowy wiele, wiele tysięcy Europejczyków” – dodał.
Marek Belka przybliżał z kolei, jak zorganizowana będzie Konferencja. „Trzeba powiedzieć jasno, że to nie jest jedno wielkie, nawet największe paneuropejskie wydarzenie. To jest cały proces, który będzie trwał rok, a może i dłużej” – przypomniał. „To jest okazja dla obywateli Unii Europejskiej, aby włączyć się w debatę na temat wyzwań i priorytetów Europy. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, co robimy, możemy powiedzieć, jakiej przyszłości dla Unii Europejskiej chcemy” – wskazał.
Jak zaznaczył, centrum Konferencji jest platforma cyfrowa, na której odbywają się dyskusje, ale zaplanowane są również panele obywatelskie, sesje plenarne czy zdecentralizowane wydarzenia.
„Sukces tego przedsięwzięcia zależy od aktywności obywateli. Chodzi o to, żeby zabrać głos, a od siebie dodam – także kontestować, także zgłaszać pomysły kontrowersyjne. Na tym polega w końcu dyskusja” – mówił Marek Belka. „Apeluję do wszystkich: podziel się swoimi pomysłami, weź udział w dyskusjach na temat przedstawionych pomysłów albo w innych sprawach, weź udział w wydarzeniach. Wreszcie, jeżeli stać Cię na to i chcesz, zorganizuj wydarzenie, które można zarejestrować na platformie cyfrowej i w ten sposób zapromować się także w szerszej społeczności europejskiej” – zachęcał.
aba/
Źródło informacji: EuroPAP News