loader

Spotkanie ministra Grzegorza Piechowiaka z przedstawicielami Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych

Analiza możliwości inwestycyjnych w Polsce – to główny temat rozmowy wiceministra rozwoju, pracy i technologii Grzegorza Piechowiaka z przedstawicielami Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych (IGCC), która zrzesza 16 izb handlowych. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Belgijskiej Izby Gospodarczej, która sprawuje półroczną prezydencję w tej organizacji.

Cieszę się, że pomimo kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, firmy zagraniczne cały czas realizują z powodzeniem projekty inwestycyjne w naszym kraju. Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce wynosi obecnie ponad 236 mld dolarów, co stanowi ok. 24% kapitału zainwestowanego przez przedsiębiorstwa zagraniczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Firmy z kapitałem zagranicznym odpowiadają za prawie 1/3 wszystkich nakładów inwestycyjnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

To świadczy o tym, że – na tle naszych sąsiadów –  mamy bardzo dobry program  zachęcania do inwestycji zagranicznych. Specjalne Strefy Ekonomiczne i Polska Strefa Inwestycji stanowią tylko część tych rozwiązań. Nasze dalsze działania będą koncentrować się na uproszczeniu polskiego prawa i procedur administracyjnych tak, aby jeszcze sprawniej móc realizować każdą inwestycję na terenie Polski – dodał wiceszef MRPiT.

Czym jest Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych (IGCC)

Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych (ang. International Group of Chambers of Commerce – IGCC) została założona w 2005 r. Obecnie zrzesza 16 izb handlowych, reprezentujących łącznie 22 państwa i ponad 2000 przedsiębiorstw, w tym najbardziej znaczących inwestorów zagranicznych w Polsce. W skład IGCC wchodzą: Advantage Austria, Belgijska Izba Gospodarcza w Polsce, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) oraz trzynaście izb dwustronnych: brytyjsko-polska, francusko-polska, irlandzko-polska, niderlandzko-polska, niemiecko-polska, skandynawsko-polska, włosko-polska, polsko-hiszpańska, polsko-izraelska, polsko-kanadyjska, polsko-portugalska, polsko-rumuńska i polsko-szwajcarska.

Od stycznia 2021 r. Belgijska Izba Gospodarcza sprawuje półroczną prezydencję w IGCC.

O autorze