loader

Schłodź napój w 45 sekund

Rapidcool, projekt wspierany przez fundusze Unii Europejskiej, ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię podczas chłodzenia napojów w miejscu ich sprzedaży, oszczędzając pieniądze właścicieli takich punktów oraz pomagając środowisku. W całej Europie lodówki i zamrażarki konsumują bowiem 85 TWh energii rocznie, co jest równoznaczne z zaopatrzeniem w prąd 20 milionów gospodarstw domowych. Rapidcool to niedroga w wykorzystaniu technologia chłodzenia o małym zapotrzebowaniu na energię. Pozwala przechowywać napoje w opakowaniach zbiorczych w temperaturze pokojowej, a następnie bardzo szybko je schłodzić.

 

Efektywność energetyczna

Rapidcool stworzył urządzenie, które w 45 sekund (a czasem szybciej) schłodzi napój w puszce lub butelce od temperatury pokojowej do 4°C. Rezultatem są oszczędności rzędu 80%, w porównaniu do typowych chłodziarek otwieranych od przodu, oraz 54% dla chłodziarek ze szklanymi drzwiami (zakładając chłodzenie dziennie 200 puszek o pojemności 500ml). W przeliczeniu na jedno urządzenie daje to rocznie o 832 euro mniejsze wydatki na prąd, w porównaniu do typowych chłodziarek otwieranych od przodu, oraz 219 euro mniej porównując do tych ze szklanymi drzwiami (zakładając cenę energii na poziomie 0.20 euro za kWh).

 

Kelvin Hall, założyciel Enviro-Cool Limited (Wielka Brytania), powiedział: “Fundusze od Unii Europejskiej pozwoliły nam rozwinąć technologię Rapidcool jako alternatywę dla obecnych, kosztownych i energochłonnych rozwiązań, takich jak wielopoziomowe otwarte lodówki czy inne urządzenia do promocji napojów. Jesteśmy dumni z faktu, że przyczyniamy się do globalnego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych dzięki rozwojowi ekologicznej technologii. Będziemy pracować nad jej wykorzystaniem zarówno w celach komercyjnych jak i domowych. Spotkaliśmy się już z dużym zainteresowaniem ze strony podmiotów z Azji i Ameryki Północnej. Obecnie chcemy promować nową technologię wśród producentów i dystrybutorów z Europy.”

 

Wiele międzynarodowych firm przez lata próbowało opracować technologię szybkiego chłodzenia napojów, jednak nikomu nie udało się uzyskać wyników zbliżonych do Rapidcool. Koncepcja została opracowana przez brytyjską firmę Enviro-Cool Limited, która otrzymała grant w wysokości 903 tysięcy euro na rozwój technologii i jej komercjalizację. Efektem jest stworzenie rozwiązania oszczędzającego energię i osiągającego bardzo krótkie czasy chłodzenia.

 

Michael Jennings, rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za rozwój i badania, powiedział: “To produkt, który da firmom wymierne oszczędności, stworzy nowe miejsca pracy i zrobi coś pozytywnego dla środowiska. Komisja zobowiązała się przeznaczać jeszcze większe środki na projekty, które mają potencjał zmieniać życie ludzi."

Warszawa, 17 września 2013 r.

 

Jak to działa?

Rapidcool chłodzi stosunkowo niewielkie ilości płynu na poczekaniu, przez co nie ma potrzeby zasilania i ciągłego korzystania z dużych chłodziarek, które mają zapewnić odpowiednie ilości schłodzonych napojów w czasie godzin otwarcia sklepu lub baru.

W celu jak najszybszego schłodzenia napoju, nie doprowadzając przy tym do zamrożenia jego zewnętrznej warstwy zanim wewnętrzna będzie ochłodzona, płyn musi być efektywnie mieszany. Rozwiązanie Rapidcool i jego opatentowana technologia V-Tex, koncentruje się właśnie na sposobie mieszania napoju, nie doprowadzając przy tym do gwałtownego musowania przy jego otwieraniu.

 

Mimo że Rapidcool zostało zaprojektowane jako autonomiczne urządzenie, to komora chłodząca może być także zainstalowana jako element samoobsługowych chłodziarek czy automatów z napojami. Dzięki temu technologia ma szanse zastąpić większość, jeżeli nie wszystkie, chłodziarki szafkowe na świecie.

 

Co dalej?

Partnerzy projektu prowadzą rozmowy z globalnymi firmami zajmującymi się dystrybucją napojów i produkcją sprzętu AGD. Inżynierowie z Rapidcool zbudowali niedawno automatyczne ramię, które będzie dodane do handlowej wersji urządzenia, tak więc pobieranie i dostarczanie napoju stanie się całkowicie zautomatyzowane.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze