loader

RAPORT: Piractwo – zagrożenie dla biznesu

Używanie nielegalnie posiadanego oprogramowania może narazić przedsiębiorstwa oraz urzędy na gigantyczne kary oraz niebezpieczeństwo utraty bardzo wrażliwych dla ich dalszego funkcjonowania danych. W naszym raporcie dowiedzą się Państwo co grozi firmom za używanie nielegalnego oprogramowania oraz o legalnych sposobach obniżenia kosztów zakupu oprogramowania. Czy zatem istnieje skuteczna metoda ograniczenia piractwa komputerowego w Polsce?

Statystycznie co drugi program zainstalowany na komputerze polskiego użytkownika jest nielegalnego pochodzenia. Wartość pirackich programów w 2010 r. wyniosła 553 miliony dolarów w Polsce i ponad 58,7 miliarda dolarów na świecie. To najwięcej w historii.

Celem badania nie jest dostarczenie suchych statystyk, ale raczej wskazanie trendów i tendencji panujących na rynku oprogramowania, zwłaszcza w zakresie problematyki piractwa. Pod tym względem wnioski płynące z najnowszego raportu BSA/IDC nie są szczególnie optymistyczne. O ile w ostatnich latach współczynnik piractwa w Polsce zmniejszał się systematycznie o 1, 2 procent, to w 2010 r. nastąpiła stagnacja.

Współczynnik ten dla polskiego rynku nie zmienił się w porównaniu z rokiem 2009 i wynosi 54 % (sytuuje nas to na 5. miejscu od końca wśród państw Unii Europejskiej). Wzrosła za to wartość nielegalnych programów używanych w naszym kraju – z 506 do 553 mln. USD. Korzyści utracone przez producentów oprogramowania w wyniku piractwa w skali globu wyniosły aż 58,7 mld dolarów (analizę przeprowadzono w 116 państwach).

RAPORT: Piractwo – zagrożenie dla biznesu komentują:

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze