loader

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Estonii Kają Kallas

Premier Polski, Mateusz Morawiecki, spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premier Estonii Kają Kallas. Spotkanie polityków dotyczyło kwestii bezpieczeństwa regionu, wybranych problemów dwustronnych i międzynarodowych. Polska i Estonia często mają identyczne spojrzenie na najważniejsze zagadnienia dla Europy Środkowo-Wschodniej, a dynamicznie rozwija się również ich relacja dwustronna, zwłaszcza w zakresie handlu i cyfryzacji.

Oba kraje mierzą się z podobnymi zagrożeniami, ale również dążą do długofalowej współpracy. Polsko-estońska współpraca gospodarcza przebiega bardzo dobrze, a wymiana handlowa wzrasta. Estonia i Polska odnoszą także sukcesy w cyfryzacji różnych procesów administracji publicznej, mówiąc niemal jednym głosem na Radzie Europejskiej.

Premier Morawiecki podkreślił, że oba kraje żyją w przełomowych czasach, które mogą wyznaczyć sytuację na najbliższe dekady. Polska i Estonia intensywnie współpracują w zakresie umocnienia wspólnego bezpieczeństwa, dając przykład solidarności i zaufania w ramach NATO. Polska jest również dostawcą bezpieczeństwa dla sąsiadujących z nią krajów.

Morawiecki i Kallas omówili również kwestie wsparcia Ukrainy i zaangażowania zachodnich partnerów w bezpieczeństwo regionu. Obie strony podkreślają znaczenie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Premier Morawiecki zapowiedział, że w tym roku polski przemysł zbrojeniowy rozpocznie dostawy sprawdzonych w walce zestawów przeciwlotniczych Piorun dla Estonii.

Wspólnie z premier Kallas, szef polskiego rządu dąży do wyjaśnienia rzeczywistych wyzwań i stawki wojny na Ukrainie partnerom w Zachodniej Europie.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze