loader

Polsko-nigeryjskie konsultacje polityczne w Warszawie

– Nigeria należy do kluczowych partnerów Polski w Afryce, a relacje dwustronne w ostatnich latach rozwijają się bardzo dobrze. Mamy do wykorzystania ogromny potencjał, szczególnie w gospodarce; chcemy dzielić się polskimi osiągnięciami w modernizacji i cyfryzacji gospodarki oraz administracji publicznej – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński podczas konsultacji politycznych z Gabrielem Tanimu Adudą, stałym sekretarzem w MSZ Nigerii.

W trakcie spotkania w Warszawie omówiono stan relacji dwustronnych a także perspektywy intensyfikacji współpracy gospodarczej. Strona nigeryjska z dużym zainteresowaniem przyjęła prezentację polskich osiągnięć w zakresie nowoczesnych technologii, szczególnie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, odnawialnych źródeł energii i rozwiązań cyfrowych, szczególnie w sektorze finansowym. Przedmiotem rozmów była również współpraca w sektorze obronności oraz w rolnictwie – jednej z ważniejszych gałęzi nigeryjskiej gospodarki.

Wiceminister Jabłoński z uznaniem odnotował pozycję Nigerii na kontynencie afrykańskim oraz jej zaangażowanie w stabilizację sytuacji bezpieczeństwa w regionie jeziora Czad oraz Sahelu. Pogratulował również swojemu odpowiednikowi objęcia przez nigeryjskich kandydatów dwóch ważnych stanowisk w organizacjach międzynarodowych, tj. dr Ngozi Okonjo-Iweala na stanowisko Dyrektor Generalnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Bankole Adeoye na stanowisko komisarza ds. politycznych, pokoju i bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej.

 

źródło: MSZ

fot. Tymon Markowski / MSZ

O autorze