loader

Polsko-bułgarskie konsultacje na szczeblu wiceministrów

19 kwietnia w Warszawie odbyły się polsko-bułgarskie konsultacje z udziałem sekretarza stanu Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz wiceminister spraw zagranicznych Republiki Bułgarii Ireny Dimitrowej.

Ministrowie omówili aktualną sytuację bezpieczeństwa w Europie w kontekście niesprowokowanej i nielegalnej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał w tym kontekście na potrzebę dalszych działań na rzecz wsparcia Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem, a także przyjęcia kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Wiceministrowie przedyskutowali również działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie w kontekście kroków na rzecz uniezależniania się obu krajów od rosyjskich surowców energetycznych.

Rozmówcy potwierdzili gotowość do dalszego rozwoju stosunków dwustronnych – politycznych i gospodarczych, m.in. w zakresie współdziałania przemysłów obronnych obu państw. Wysoko ocenili również potencjał dalszej współpracy regionalnej w Europie Południowo-Wschodniej i Środkowej, w tym w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz na forum Unii Europejskiej. Zgodzili się co do potrzeby aktywnego wspierania polityki rozszerzenia UE, szybkiego przyznania statusu państwa kandydującego do członkostwa Ukrainie, jak też konkretnych postępów na drodze do członkostwa państw Bałkanów Zachodnich. Podkreślili również znaczenie włączania przedstawicieli państw kandydujących na stanowiska w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Na prośbę strony bułgarskiej przedstawiono polskie rozwiązania dotyczące walki z dezinformacją, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym oraz inicjatywy dyplomacji publicznej odpowiadające na aktualną sytuację międzynarodową.

Na marginesie spotkania wiceministrowie podpisali Program Współpracy Między Rządem Republiki Bułgarii a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w Dziedzinie Kultury, Oświaty i Sportu na lata 2022-2025.

źródło:

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze