Polska liderem w ożywieniu hotelowym w Europie Środkowo-Wschodniej
Lipiec 2023 roku przyniósł optymistyczne wieści dla sektora hotelowego w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, Polska jest obecnie najbardziej atrakcyjnym rynkiem hotelowym w regionie CEE.
W rankingu najbardziej atrakcyjnych miast dla operatorów hotelowych w regionie CEE-12, Budapeszt, Praga i Warszawa zajmują czołowe miejsca. Co ciekawe, aż cztery polskie miasta – Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk – znalazły się w gronie siedmiu wiodących rynków hotelowych w regionie. „To dowód na to, jak silna jest pozycja Polski na mapie hotelowej Europy Środkowo-Wschodniej” – komentuje Maciej Prończuk, ekspert rynku hotelowego w Cushman & Wakefield.
Dane firmy STR wskazują, że Polska jest drugim krajem w regionie CEE-6 pod względem szybkości powrotu wskaźnika RevPAR do poziomów sprzed pandemii. W pierwszej połowie 2023 roku hotele w Polsce odnotowały 23-procentowy wzrost tego wskaźnika w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku. Wzrost ten jest głównie efektem 29-procentowego wzrostu wskaźnika ADR, mimo że poziom obłożenia hoteli był o 5% niższy.
Operatorzy hotelowi są optymistycznie nastawieni do przyszłości, zwłaszcza w odniesieniu do segmentu Luxury i Upper-Upscale. Wśród ankietowanych, 79% uważa, że hotele typu przedłużonego pobytu mają największy potencjał, a 75% wskazuje na obiekty typowo miejskie.
Jednak sektor hotelowy w regionie CEE-12 również napotyka na wyzwania. Około 28% projektów hotelowych doświadcza opóźnień lub jest wstrzymywanych. Głównymi przyczynami są wysokie koszty budowy i wyzwania związane z finansowaniem.
Mimo tych wyzwań, dane sugerują, że branża hotelarska w regionie CEE-12 jest na dobrej drodze do ożywienia. „Polski sektor hotelowy, pomimo trudności geopolitycznych, takich jak konflikt na Ukrainie, odnotowuje obiecujące wyniki. Jest to wspierane przez wzrost ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach, co dodatkowo przyciąga operatorów hotelowych do Polski” – podsumowuje Maciej Prończuk.