loader

Polska będzie miała jeden z decydujących głosów w kwestiach bezpieczeństwa

Mężczyzna w garniturze przemawia do mikrofonu podczas imprezy plenerowej na płycie lotniska, na tle kilku samolotów widocznych.

Warszawa, Polska – Premier Donald Tusk poinformował, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów w kwestiach obronności, rozszerzenia Unii Europejskiej oraz polityki sąsiedztwa, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo naszych granic. Informację tę przekazał na warszawskim lotnisku po powrocie z nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

„Polska będzie miała jeden z decydujących głosów w sprawach bezpieczeństwa. Nasza determinacja i konsekwentne działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Jesteśmy gotowi, aby przewodzić i współpracować na rzecz bezpiecznej Europy,” powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie.

Ochrona naszej i europejskiej granicy

Premier Tusk zaznaczył, że ochrona granic, szczególnie na wschodniej flance Unii Europejskiej, w tym granicy z Białorusią, jest priorytetem dla całej Wspólnoty. Wszyscy europejscy przywódcy zgodzili się, że wspólne finansowanie i zarządzanie granicami jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa.

„W Europie już nikt nie ma wątpliwości, że kwestia ochrony granic to wyzwanie oraz zadanie dla całej Unii Europejskiej. W głównej mierze chodzi o naszą granicę z Białorusią, która jest poddana największej presji migracyjnej,” powiedział Tusk.

Nowe rozdanie w Unii Europejskiej

Premier Donald Tusk odegrał kluczową rolę w negocjacjach dotyczących nowej konstrukcji personalnej w Unii Europejskiej. W spotkaniach z kluczowymi przywódcami UE, takimi jak Emmanuel Macron, Pedro Sánchez, Olaf Scholz, Kyriakos Mitsotakis i Mark Rutte, omawiano przyszłe obsady najwyższych stanowisk unijnych.

„Jesteśmy o krok od osiągnięcia porozumienia. Kluczowe decyzje co do obsady stanowisk mają zapaść na spotkaniu w przyszłym tygodniu. Uzyskałem zapewnienie, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów, jeśli chodzi o kwestie dla nas tak ważne, jakimi są obrona, rozszerzenie i sąsiedztwo,” podkreślił Tusk.

Mocny głos Polski w sprawach bezpieczeństwa

Premier Tusk zapowiedział, że Polska, wraz z innymi krajami UE, będzie wspierać inicjatywy zwiększające ochronę państw członkowskich. Planowane jest wspólne budowanie „żelaznej kopuły” na polskim niebie oraz rozwój projektu Tarcza Wschód, do którego mają dołączyć inne kraje, w tym kraje bałtyckie.

„Jest pełna zgoda co do tego, żeby wesprzeć inicjatywę premiera Grecji i moją, żeby Europa wspólnie budowała żelazną kopułę na polskim niebie,” zapowiedział Premier.

Incydent na polsko-niemieckiej granicy

Premier Tusk odniósł się również do incydentu na granicy polsko-niemieckiej, gdzie niemiecka policja przewiozła migrantów na teren Polski. Po rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premier Tusk zapewnił, że taka sytuacja się nie powtórzy i że działania będą zgodne z procedurami.

„Mogę państwa uspokoić, że te wszystkie działania w Europie i w Polsce służą temu, żeby odzyskać pełną kontrolę nad naszą granicą,” powiedział Tusk. „PiS ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny, za nieszczelną granicę i równocześnie czyni z tego pretekst, żeby prowadzić bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi.”

Premier Donald Tusk podkreślił, że rząd będzie skutecznie walczył z nielegalną imigracją, dążąc do zapewnienia pełnej kontroli nad granicami Polski i Europy.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze