Polacy wolą mężczyzn w zarządach?

Wiele badań wskazuje, że różnic między mężczyznami a kobietami na najwyższym szczeblu nie ma, są za to stereotypy i samoocena. Portal infoPraca przeprowadził badanie ankietowe wśród swoich użytkowników i sprawdził czy płeć szefa ma rzeczywiście znaczenie dla pracowników. Okazuje się, że dla 51 proc. pracowników nie ma znaczenia, kto jest ich przełożonym. Jednak jeśli przyjrzymy się odpowiedziom kobiet, wyniki badania zaskakują –kobiety nie doceniają kobiet na kierowniczych stanowiskach. Co więcej, mężczyźni bardziej doceniają panie niż one same. Lepszym szefem jest mężczyzna – tak odpowiedziało 39,4 proc. ankietowanych pań i 34,2 proc. ankietowanych mężczyzn. Lepszym szefem jest kobieta – tak odpowiedziało 9,8 proc. pań i 13,3 proc. mężczyzn.
Kiedy płeć szefa ma znaczenie
Wyniki badania pokazują, że płeć szefa ma największe znaczenie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Uważa tak 40,7 proc. pań i 31,6 proc. panów. Dość duże rozbieżności zanotowano w kategorii „zgłaszanie pomysłów/ulepszeń”. Panowie częściej niż panie (30,1 proc. do 24,4 proc.) przykładają w takiej sytuacji wagę do płci szefa. Zgodność w odpowiedziach nastąpiła w kategoriach „rozmowy o podwyżce” i „rozmowy o awansie”. W pierwszym przypadku ok. 10 proc. pań i panów, a w drugim ok. 7 proc. nadaje płci szefa znaczenie.
Laury za pracę
Zapytaliśmy, czy ankietowani czują się bardziej doceniani przez kobietę na kierowniczym stanowisku czy też przez mężczyznę. Biorąc pod uwagę ogół odpowiedzi, więcej wskazań padło na mężczyzn (29,6 proc.) niż na kobiety (19,1 proc.). O ile jednak mężczyźni nie dostrzegają większych różnic (ok. 25 proc. wskazań na kobiety i mężczyzn), to kobiety już tak. Szef mężczyzna, w opinii kobiet, docenia pracownika bardziej niż szef kobieta (32,9 proc. do 15,3 proc.). Większość ankietowanych (ok. 52 proc.) nie wiąże płci szefa z docenianiem pracowników.