loader

PGE skazana na sukces

Nastroje na zagranicznych rynkach na otwarciu piątkowych notowań będą sprzyjać silnemu wzrostowi wartości akcji debiutującej na GPW Polskiej Grupie Energetycznej.

Cena debiutu praw do akcji PGE wyniosła 25,95 PLN, czyli o 2,95 PLN więcej niż cena emisyjna. Dało to stopę zwrotu w wysokości 12,8 proc. Dla 60 tys. inwestorów indywidualnych, z czego spora część rozpoczyna właśnie przygodę z giełdą, taki zysk może okazać się wystarczający, by pozbyć się papierów chwilę po rozpoczęciu sesji. Wiele wskazuje jednak na to, że po stronie kupujących aktywnie będą działać krajowe i zagraniczne fundusze inwestycyjne z grubymi portfelami, które w ciągu ostatnich dni narzekały na przydział akcji według niejasnych kryteriów. Pomocne mogą okazać się także wzrosty kursów akcji na zagranicznych rynkach.

W czwartek notowania na Wall Street indeks DJIA kończył wzrostem o 2,1 proc., a S&P 500 zyskał 1,9 proc. Inwestorzy pozytywnie ocenili wczorajsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które wskazały na wzrost efektywności siły roboczej w III kw. aż o 9,5 proc. (analitycy spodziewali się wzrostu o 5,8 proc.). W tym przypadku wymowa danych nie jest jednak jednoznaczna, ponieważ za poprawą produktywności stały silniejsze niż oczekiwano cięcia wynagrodzeń. Mówiąc inaczej – pracownicy wykonują tą samą pracę za mniejsze pieniądze lub zmuszani są przez pracodawców do podjęcia pracy na część etatu.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze