loader

Oracle OBIEE 12c – różnice w porównaniu do poprzednika OBIEE 11g

Pod koniec września ubiegłego roku Oracle wprowadziło na rynek nową wersję platformy analityczno-raportowej OBIEE. Na pierwszy rzut oka w momencie premiery rynkowej nowa wersja była bardziej dopracowana niż jej poprzednik w momencie, w którym witał się z rynkiem. Nie była jednak aż tak rozbudowana, a to z uwagi na lekką zmianę strategii produktowej Oracle. W przypadku 12c wraz z pojawieniem się na rynku produktu nie zaprezentowano wszystkich jego funkcjonalności, a wyłącznie te w pełni dopracowane. Nowa platforma to także kilka ciekawych koncepcji, o których więcej dowiecie się Państwo w dalszej części materiału.

OBIEE 12c, a 11g – zmiany we front-endzie oraz nowe funkcjonalności

Większość z nas jest wzrokowcami – OBIEE 12c jest przyjaźniejszy w obsłudze oraz wygląda  przejrzyściej niż poprzednik. Szata graficzna strony startowej w większym stopniu współgra z innymi produktami Oracle.

Nowa platforma BI od Oracle umożliwia tworzenie mush-upów z kilku zestawów danych źródłowych, także zewnętrznych. Użytkownik OBIEE 12c może samodzielnie, bez jakiegokolwiek wsparcia IT, dodać je. Wybiera w tym celu plik .xls, ładuje na platformę i po sprawie. Nie musi już martwić się konwertowaniem plików do formatu, zawierającego metadane, takie jak definicje czy stosowane reguły biznesowe, OBIEE .rpd.

Zgodnie z najnowszymi trendami wszystko jest także klikalne. Możemy wybrać prawnym przyciskiem myszy całą tabelę, bądź np. pojedynczą komórkę, aby dokładniej się jej przyjrzeć, stosując opcje sortowania czy drążenia danych. Mamy także nowy widok danych – „Matrix Heatmap”. Jest on podobny do „Pivot table”, jednak nieco bardziej minimalistyczny przez co bardziej czytelny. Dane w tabeli są prezentowane z wykorzystaniem odcieni jednego koloru, nie widzimy także wartości liczbowych w poszczególnych polach. Te pojawiają się dopiero po najechaniu kursorem myszy na konkretną komórkę.

Rozszerzono także możliwości analityczne. Od teraz użytkownicy mogą między innymi bezpośrednio wywoływać funkcję ”R”. Mamy także kilka zmian w administracji i developmencie. Od wersji 12c nie występują już zatem systemowe GUIDy. Nie mamy także narzędzia OPMN, które we wcześniejszych wersjach zarządzało elementami systemu oraz procesami. Z perspektywy administratora systemów informatycznych jest także istotne, że migracja z OBIEE 11g do 12c nie wpływa na środowisko 11g. Można zatem spać spokojnie.

Oracle 12c jest także lepiej zintegrowany z aplikacjami BI czy z usługami BI Cloud.

Visual Analyzer – przydatny, jednak dodatkowo płatny

Jednym z głośniejszych tematów w kontekście premiery Oracle OBIEE 12c jest nowy Visual Analyzer. W szybki i zautomatyzowany sposób prezentuje on nawet najbardziej skomplikowane dane. Wystarczy załadować do programu dane, wybrać te, które chcielibyśmy przedstawić graficznie i… uzyskujemy ich pogląd. Program sam dobiera (jego zdaniem) najodpowiedniejszy typ wykresu do grupy danych. Visual Analyzer posiada niezwykle rozbudowane możliwości wizualizacji danych. Nie pamiętasz dokładnie, jak nazywa się tabela z interesującymi Cię danymi? Nic nie szkodzi – wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę wewnętrzną zapytanie, a Visual Analyzer zaproponuje Ci informacje najlepiej dopasowane do Twojego zapytania. Przedstawi je także na wykresie. Chcesz przedstawić na tym samym wykresie inne dane? Nic prostszego. Dodajesz kolejne zapytanie, które zostaje zwizualizowane. Chcesz zmienić typ wykresu. Dodajesz zapytanie o typ wykresu i OBIEE zmienia jego wygląd. Visual Analyser dysponuje oczywiście standardowymi funkcjami, m.in. „drill down”.

author avatar
Codec
Codec jest europejskim liderem w zakresie usług doradczych i wdrażania rozwiązań wspierających efektywność organizacji. Pełniąc rolę ogniwa łączącego strategię, controlling i nowoczesne technologie wspieramy naszych klientów w osiąganiu ich celów.Rozwiązania oferowane przez Codec umożliwiają podejmowanie decyzji opartych na solidnych informacjach oraz zarządzanie wydajnością korporacji. Oferujemy rozwiązania dla każdego poziomu cyklu zarządzania wydajnością: od zarządzania strategią, poprzez planowanie, budżetowanie, do generowania raportów i analiz realizacji. Służymy wiedzą i doświadczeniem w zakresie konsolidacji finansowej i zarządczej. Rozwiązania analizują dane i informacje na wskroś przedsiębiorstwa. Dostarczane rozwiązania i usługi w zakresie Business Intelligence (rozwiązania raportowe, karty wyników, hurtownie danych, zapewnienie jakości danych), są wyjątkowe w branży, zarówno pod kątem wydajności i funkcjonalności, jak również unikatowej w skali rynku metodzie wizualizacji informacji. Rozwiązania dają wiele możliwości maksymalnego zaangażowania w pracę użytkowników oraz przynoszą podstawy do szybkiego osiągania zwrotu z inwestycji. Firmy ze wszystkich dziedzin gospodarki używaja naszych rozwiazań dla uzyskania pełnego dostępu do informacji, które są niezbędne do podejmowania trafnych decyzji. Nasze rozwiązania mają charakter kompleksowy: dostarczamy oprogramowanie, merytoryczne konsultacje biznesowe oraz informatyczne, obsługę, szkolenie i wsparcie. Oprócz standardowego wsparcia „on-site”, dostarczamy wsparcie zdalne poprzez scentralizowane centrum konsultingowe. Założony w 1985 Codec zrealizował projekty u ponad 700klientów. Posiadamy biura w Warszawie, Londynie, Dublinie (HQ), Belfaście, Cork oraz Kolonii.

1 2

O autorze