loader

Newralgiczny moment na rynkach akcji

Inwestorzy podjęli notowania w miejscu, w którym przerwali je we wtorek. WIG20 ponownie wykonał podejście pod tegoroczny szczyt, ale samego rekordu nie atakował. Wzrosły za to obroty.

Przegapiliśmy wzrosty na rynkach akcji w środę, ale w czwartek rano nastroje nie były już tak dobre. Na azjatyckich parkietach mieliśmy realizację zysków, co zawsze rodzi obawy o możliwość powtórzenia tej sytuacji w Europie. Faktycznie zaczęliśmy notowania od spadków, które jednak szybko zostały zniwelowane. WIG20 ponownie został podciągnięty w okolice 2400 pkt, ale tym razem udało się ten poziom utrzymać do końca sesji, co stwarza szansę na atak na tegoroczny szczyt (2 417 pkt) już w piątek. Jest jednak pewien warunek.

Wcześniej przełamanie tegorocznych szczytów musielibyśmy też zobaczyć na innych rynkach akcji, w szczególności w USA. Tam S&P zatrzymał się (także dziś w godzinę po otwarciu notowań) w okolicach 1 100 pkt. Marsz w górę jest oczywiście możliwy, ale ewentualne cofnięcie rynku – obojętnie od pretekstu – po pierwsze umocniłoby opór, po drugie rozbudziło obawy o możliwość pojawienia się podwójnego szczytu. Wówczas sekwencje zdarzeń z ostatnich tygodni byłyby zaledwie wstępem do rozpoczęcia większej korekty. Nie ma się jednak co obawiać na zapas – możliwych scenariuszy jest przecież znacznie więcej (z trendem bocznym na czele). Dość powiedzieć, że większość indeksów na światowych rynkach jest podobnej sytuacji – bezpośrednio pod szczytami z października. Wybicie w górę to sygnał kontynuacji trendu, odwrót zaś nie zrobi inwestorom większej krzywdy tak długo, jak długo indeksy nie złamią dołków z początku listopada.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze