loader

MS: Wyrok w sprawie Malty dowodem na podwójne standardy Trybunału Sprawiedliwości UE

– TSUE uznał, że premier czy minister sprawiedliwości może wskazywać sędziów i nie narusza tym prawa unijnego. Orzeczenie Trybunału jest dowodem na stosowanie przez Unię podwójnych standardów i przyznaniem, że racje prawne leżą po stronie Polski. UE nie ma kompetencji do ingerowania w funkcjonowanie sądów w państwach członkowskich – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta, który na konferencji prasowej skomentował dzisiejszy wyrok TSUE w sprawie Malty.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek (20 kwietnia br.), że prawo unijne nie może kwestionować uprawnień premiera do decydowania o tym, kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego. Zdaniem Trybunału nie można negować takiej decyzji, nawet jeśli środowisko sędziowskie nie wskazało, ani nie poparło konkretnego kandydata. 

Wyrok został wydany w sprawie Malty, a nie Polski. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ tym wyrokiem TSUE przyznał, że politycy mogą decydować o wyborze sędziów – i co ważniejsze – jest to zgodne z prawem UE. W Polsce system wyboru sędziów jest inny, warto jednak – jak mówił Sebastian Kaleta – przywołać przypadek Malty, gdyż uwidacznia on hipokryzję unijnych instytucji w stosunku do Polski. 

Wyrok TSUE jest kolejnym dowodem na stosowanie przez Unię podwójnych standardów. Polska jest atakowana za wybór przez Sejm członków Krajowej Rady Sądownictwa, a dla Unii nie ma znaczenia, że podobny system obowiązuje w Hiszpanii.

Minister Sebastian Kaleta podkreślił, że unijne spory wokół polskiego sądownictwa nie mają podstaw prawnych i stanowią wyłącznie tło politycznego ataku na Polskę. 

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze