Jakie zmiany wprowadzi minister K. Kwiatkowski?

Menadżerskie zarządzanie sądami i okresowe oceny sędziów – Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie systemu oceny pracy i planowania rozwoju kariery sędziego czyli tzw. ocen okresowych pracy sędziów [popiera ponad 92% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców]. Zawarto w nim również propozycję przesunięcia dodatkowych obowiązków i uprawnień z prezesów na dyrektorów sądów, powoływanych spośród specjalistów z zakresu zarządzania instytucjami publicznymi, tak by sędziowie mogli skupić się wyłącznie na sprawach merytorycznych [popiera blisko 87% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców]. Możliwe, że projekt wejdzie w życie po wakacjach.
– W żadnej grupie zawodowej nie ma idealnych ludzi. Nie mam wątpliwości, że te regulacja jest potrzebna. Sędziowie nie są bezkarni, są niezawiśli. Dlatego – nie naruszając zasady niezawisłości – chcemy wprowadzić element dyscyplinujący w postaci zindywidualizowanej okresowej oceny pracy sędziów – tłumaczył minister Kwiatkowski.
System okresowych ocen pracy sędziów służyć będzie przede wszystkim określeniu standardów należytego wypełniania przez sędziów ich powinności, inspirowaniu i motywowaniu sędziów w kierunku doskonalenia zawodowego. Będzie również stanowić podstawę analizy potrzeb szkoleniowych oraz efektów odbywanych szkoleń, a także jako materiał do oceny kandydatury sędziego przy ubieganiu się o wyższe stanowiska sędziowskie, jak i przy powierzaniu mu pełnienia funkcji.
Wprowadzenie dodatkowych instrumentów procesowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e-sąd) – m.in. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego, który w ten sposób zinformatyzuje postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu; wszczęcie egzekucji drogą elektroniczną w innych przypadkach, niż te, w których wydano nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także umożliwienie składania wierzycielowi drogą elektroniczną innych pism i wniosków, niż wniosek o wszczęcie egzekucji; zinformatyzowanie procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika; wprowadzenie instytucji elektronicznej licytacji nieruchomości oraz tzw. posiedzenia jawnego na odległość. [popiera ponad 60% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców]
Szkolenia sędziów i prokuratorów – Podczas debaty w BCC 7 lutego prezes BCC Marek Goliszewski zadeklarował wsparcie edukacyjne, przeprowadzenie szkoleń przez ekspertów i praktyków biznesu dla sędziów i prokuratorów w zakresie wiedzy i praktyki gospodarczej. BCC otrzymał od ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego listę obszarów tematycznych, które mogłyby być przedmiotem szkoleń dla sędziów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie (w załączniku). Obecnie BCC i Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje koncepcję szkoleniową i planuje rozpocząć wdrażanie projektu jesienią 2011 r. [popiera ponad 97% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców]
Debatę „Wymiar sprawiedliwości przyjazny przedsiębiorcom?” prowadzili Marek Czyż z TVP Info oraz Cezary Szymanek z Radia PiN. Capital24.tv był jednym z patronów konferencji.