loader

Jak klienci kradną na kasach samoobsługowych?

Systemy radiowe są sprawdzonym sposobem na minimalizowanie ryzyka kradzieży w sklepach, stąd ich zastosowanie w prewencji kradzieży na kasach samoobsługowych jest nieporównywalne z innymi metodami. Do tej pory etykiety były dezaktywowane już na etapie skanowania na kasie, bez konieczności finalizacji płatności, co w przypadku samodzielnej obsługi przez klienta bywa niebezpieczne. Etykiety radiowe i  sposoby dezaktywacji firmy Checkpoint zapewniają, że proces ten następuje dopiero po finalizacji zakupów. Dzięki temu nie ma możliwości, aby klient opuścił sklep przed opłaceniem towaru, bez wzbudzania alarmu.

 

Niezmiernie ważny jest tutaj aspekt psychologiczny wywierany na klientów. Na sympozjach Source Tagging, organizowanych przy udziale Checkpoint Systems, uczestnicy donosili o imponujących wynikach. Według jednego z wiceprezesów ds. zapobiegania stratom w dużej północnoamerykańskiej sieci drogerii “samo znakowanie zmniejszyło liczbę kradzieży artykułów wysokiego ryzyka o 44% “. Inny zauważył, że “widoczne etykiety EAS są doskonałym środkiem odstraszającym przed kradzieżą, a znakowanie już na poziomie produkcji pozwala zachować najwyższej jakości wygląd i estetykę, opakowań w porównaniu z tymi zakładanymi w sklepach.”

 

Etykiety RFID

Decyzja o wdrożeniu w danej placówce etykiet RFID wiąże się z wieloma korzyściami. Po pierwsze przedsiębiorca zyskuje narzędzie do zautomatyzowanej inwentaryzacji towarów na półkach i zapasów magazynowych, gdzie dane są na bieżąco aktualizowane. Drugą korzyścią jest możliwość wprowadzenia automatycznych kas, które samodzielnie odczytują etykiety. Znika zatem możliwość zeskanowania przez klienta kodu taniego towaru, a włożeniem na wagę towaru znacznie bardziej wartościowego. Po trzecie wyraźnie spada poziom kradzieży – systemy RF i RFID oprócz psychologicznego odstraszania złodziei doskonale strzegą towarów. Są trudniejsze do usunięcia, często zaszyte w wewnętrznych warstwach opakowań co znacząco zmniejsza poziom strat.

– Obecnie w coraz większej liczbie sklepów montowane są kasy samoobsługowe, co wpływa na ułatwienie procesów zakupowych i decyduje o  szybszym dokonywaniu transakcji, zapobiegając przy tym długim kolejkom. Z perspektywy pandemii i nałożonych obostrzeń stanowi to ogromny postęp w kwestii bezpieczeństwa klientów jak również krok milowy w rozwoju i automatyzacji handlu. Nie można jednak pominąć faktu, że kasy samoobsługowe stanowią także zagrożenie bezpieczeństwa i mogą być skrupulatnie wykorzystywane przez nieuczciwych konsumentów, dlatego tak ważna jest inwestycja w zaufane i sprawdzone narzędzia prewencji i ochrony. – dodaje Ewa Pytkowska.

źródło: Checkpoint Systems

1 2

O autorze