Jak budować świadomość pracowników na temat bezpiecznej pracy? Najlepsze praktyki

Metody dopasowane do zaistniałych problemów
To, czy dane rozwiązanie przyniesie oczekiwany rezultat zależy od wielu czynników. Jednak projektując przyszłe procesy nakierowane na zmianę świadomości w zakresie bezpieczeństwa, należy oprzeć je na analizie najczęściej występujących urazów czy wypadków. W ten sposób skoncentrujemy się na tym, co kluczowe – wyeliminowaniu przyczyn tych sytuacji.
– Analizując statystyki zdarzeń wypadkowych, widzimy, że większość z nich wynikała z błędów ludzkich. Najczęściej dochodziło do urazu rąk, co wpisuje się w ogólnopolskie wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego. Dlatego priorytetem było stworzenie rozwiązań szczególnie chroniących tę urazogenną część ciała. Opracowaliśmy 8 złotych zasad bezpieczeństwa, które stanowią podstawowy zbiór sposobów postępowania. Wybraliśmy te najbardziej fundamentalne dla nas i dopasowane do warunków naszej pracy – np. nie wkładamy rąk w pobliże ruchomych elementów maszyn i urządzeń. Zasady zostały zakumunikowane na wszystkich szczeblach organizacji, co sprawia, że są zrozumiałe i łatwe do przyswojenia. Rozwijamy także inicjatywę Safety Stop, wysyłając tygodniowe informacje na temat bezpieczeństwa, by utrzymać świadomość pracowników na bieżąco. Dzięki kampaniom i szkoleniom nasza perspektywa widzenia niebezpieczeństwa stale się poszerza, co odzwierciedlają także wyniki cyklicznie przeprowadzanych ankiet bezpieczeństwa, które potwierdzają realny wzrost zaangażowania. Jesteśmy bardziej czujni zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym – podsumowuje ekspert Cedo.
Dotarcie do świadomości pracownika i zmiana zachowania z potencjalnie niebezpiecznego na ostrożne wymaga nie tylko zaangażowania, ale i czasu. Korzystając jednak z właściwych narzędzi, możemy zainicjować trwałą zmianę, która będzie procentowała w organizacji.