loader

Finiata wprowadza inteligentną, zautomatyzowaną usługę planowania finansowego Finiata Analityka

Z badań przeprowadzonych w II kwartale 2020 r. wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wynika, że 76 proc. z nich obawia się utraty płynności finansowej. Ponad połowa z badanych podmiotów wyraziła obawy o konieczność zapotrzebowania na środki pieniężne ze źródeł zewnętrznych. Eksperci zauważyli niepokojący trend rosnących zobowiązań – na koniec marca 2020 należności firm wobec banków i kontrahentów wynosiły 33,2 mld zł, a miesiąc później kwota ta wzrosła o kolejne 572 mln zł. Badania pokazują również, że 27 proc. przedsiębiorców poszukuje w internecie narzędzi lub usług mogących pomóc w poprawieniu płynności.

Na rynku istnieje kilka rozwiązań cyfrowych, które pomagają przedsiębiorcom w usprawnieniu płynności finansowej. Jednym z nich jest elastyczna linia finansowa FlexKapital od Finiaty. Obecnie fintech oferuje swoim klientom środki finansowe w wysokości 3,8 procent ich rocznych obrotów. Teraz Finiata rozszerza swoje usługi cyfrowe o inteligentnego, cyfrowego doradcę płynności. Dzięki temu małe firmy i przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy obecnie nie są w stanie uzyskać pożyczek gotówkowych z powodu negatywnych wyników finansowych, mogą łatwo sprawdzić, jak poprawić swoją zdolność kredytową. Podobna korzyść dotyczy osób samozatrudnionych, które mogą korzystać z nowej usługi Analityki w celu łatwego planowania płynności bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. Na przykład otrzymują ostrzeżenia przed możliwymi zagrożeniami już na wczesnym ich etapie, a jednocześnie mają także określone możliwości, aby je pokonać.

– Wielu drobnych przedsiębiorców lub freelancerów – takich jak rzemieślnicy, graficy lub szefowie kuchni – są mistrzami w swojej branży, ale nie są ekspertami finansowymi – wyjaśnia Jan Enno Einfeld, dyrektor generalny Finiata Group. – Nasz algorytm pomaga im zaplanować przepływy pieniężne oraz uzyskać przegląd swoich finansów bez konieczności posiadania tytułu magistra ekonomii. W ten sposób konsekwentnie realizujemy naszą misję, pomagania małym przedsiębiorstwom, które dotychczas były całkowicie ignorowane przez tradycyjnych pożyczkodawców w czasach trudności finansowych. Wspieramy również tych, którzy obecnie przechodzą kontrolę kredytową, do uzyskania wiarygodności kredytowej.

1 2

O autorze