loader

Dwie trzecie Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych

Digital Consumer Trends 2021 to trzecia edycja polskiego raportu, który jest częścią międzynarodowego badania użytkowników usług cyfrowych. Niniejsza, druga część tegorocznego raportu obejmuje część analiz dotyczących korzystania z subskrypcji i mediów społecznościowych oraz prezentuje najważniejsze metody, za pomocą których Polacy śledzą wiadomości i aktualne wydarzenia.

Rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu wideo

Przeprowadzone wśród polskich konsumentów badanie pokazuje, że aż 66 proc. ankietowanych płaci abonament za dostęp do serwisów przesyłających treści wideo. Dla porównania w Wielkiej Brytanii subskrypcje posiada już 76 proc. respondentów. Największy wzrost o 39% – rok do roku – odnotowany w grupie 55-65 oraz 26% w grupie 25-34 lata.

Badania Deloitte dotyczące wysoce konkurencyjnego rynku amerykańskiego pokazują, jak istotne jest utrzymanie klienta oraz śledzenie trendów dotyczących anulowania abonamentów. W USA zanotowano w ostatnich dwóch latach ponad trzykrotnie większy stopień rezygnacji klientów z subskrybowanych usług (churn) niż w Polsce (37 proc. vs 11 proc.).

Polakom odejście od korzystania z płatnego abonamentu zajmuje też znacznie więcej czasu. 45 proc. anulowało subskrypcję dopiero po dwóch czy nawet trzech miesiącach od momentu, gdy zaczęli uwzględniać taką możliwość. W USA aż 43 proc., a w Wlk. Brytanii 23 proc. użytkowników rezygnuje tego samego dnia. Warto także zwrócić uwagę, że wg badania Deloitte osoby, które zrezygnowały z subskrypcji usług wideo w większości deklarują zamiar ponownego powrotu do tego serwisu. Wydaje się więc konieczne zapewnienie możliwości prawnych i technicznych umożliwiających utrzymania komunikacji także z byłymi subskrybentami serwisów VOD.

Jak długo zajmuje polskim konsumentom anulowanie abonamentu subskrypcji wideo, od postanowienia do momentu faktycznego anulowania?

 

Badanie Digital Consumer Trends wskazuje, że 25% ankietowanych w Polsce rozważa korzystanie z serwisów wideo płacąc pełną cenę za usługę i unikając reklam. Wciąż jednak 43% deklaruje, że akceptuje płacenie swoim czasem za oglądanie treści wideo.

Preferencje dotyczące wielkości i formy opłaty za usługi streamingu wideo

 

Fake newsy w natarciu

Jak wynika z badania Deloitte, głównym źródłem informacji dla 56 proc. odbiorców w Polsce jest telewizja oraz media społecznościowe (po 28 proc.). Zmiana popularności między tymi kanałami następuje sukcesywnie wraz z wiekiem ankietowanych – młodzi preferują social media (52 proc. vs 13 proc.), starsi pozostają wierni telewizji (odpowiednio 17 proc. vs 39 proc.). Zdaniem ekspertów Deloitte nie oznacza to jednak, że dzisiejsi młodzi będą z wiekiem korzystać znacząco częściej z telewizji, porzucając social media. Bardziej prawdopodobne jest, że trend wzmacniania się roli mediów społecznościowych będzie w kolejnych latach coraz wyraźniejszy, wraz z dorastaniem kolejnych roczników.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze