loader

Duży wzrost liczby niepełnoletnich dłużników

Dzieciństwo zwykle kojarzy się z beztroską, jednak nie dla wszystkich. Według najnowszych danych zebranych przez BIG InfoMonitor oraz bazę BIK, liczba niepełnoletnich dłużników w Polsce podwoiła się w ciągu ostatniego roku. Obecnie, w rejestrze dłużników i bazie BIK widnieją informacje o zadłużeniu ponad 3100 osób poniżej 18 roku życia. Co więcej, całkowita suma ich długów wzrosła z 0,62 miliona złotych do ponad 3,5 miliona złotych. Najczęstszymi przyczynami zadłużenia są opłaty za jazdę bez biletu oraz odziedziczone kredyty.

Zgodnie z polskim prawem, osoby, które ukończyły 13 lat, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą jednak posiadać konto bankowe i podjąć pracę, jeśli ukończyły szkołę podstawową. Po osiągnięciu 17 roku życia, ponoszą również odpowiedzialność karną, włączając karę pozbawienia wolności. Natomiast nieuregulowane zobowiązania finansowe mogą skutkować wpisem do rejestru dłużników. Chociaż przed osiągnięciem pełnoletniości nie ma to większego znaczenia w kontekście np. ubiegania się o kredyt lub zakładania firmy, może to mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Informacja o zadłużeniu może pozostać widoczna w rejestrze dłużników BIG przez 6 lat od powstania oraz w BIK przez 5 lat od zamknięcia kredytu, w przypadku opóźnień w spłacie przekraczających 60 dni. Dane pokazują, że coraz więcej młodych osób popada w długi na coraz wyższe kwoty.

„Młode osoby często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji niektórych działań, takich jak bagatelizowanie dodatkowych opłat za jazdę bez biletu. Jednak informacja o niewypłacalnym dłużniku może pozostać w bazie BIG nawet po osiągnięciu pełnoletniości i utrudniać zawieranie umów telefonicznych czy dokonywanie zakupów z odroczoną płatnością. Te utrudnienia mogą być tym bardziej uciążliwe w przypadku poważniejszych planów, takich jak uzyskanie finansowania na działalność gospodarczą czy zakup mieszkania na kredyt, co wielu młodym ludziom z pewnością zależy, korzystając z nowego rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który ma rozpocząć się w lipcu” – zauważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor. Dodaje również, że banki regularnie korzystają zarówno z raportów BIK, jak i informacji o zaległościach zgłoszonych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Osoba znajdująca się w bazie z nieuregulowanym długiem może być uznana za niewiarygodnego płatnika i spotkać się z odmową.

W przypadku zadłużonych osób poniżej 18 roku życia, ich zobowiązania wynoszą blisko 3,6 miliona złotych. Składa się na to zarówno zadłużenie kredytowe, które wynosi 2,3 miliona złotych, jak i zadłużenie pozakredytowe. Kredyty stanowią większą część długów nieletnich, a średnia suma zadłużenia kredytowego wynosi 38,1 tysiąca złotych na osobę. Pozostałe długi to głównie opłaty za jazdę bez biletu, zaległości wobec sądów, alimenty oraz zadłużenie odziedziczone. Średnio każdy dłużnik ma zaległości w wysokości 416 złotych. W przypadku opłat za jazdę bez biletu wynosi to 314 złote, natomiast w przypadku alimentów aż 3516 złotych. Zazwyczaj, aby wierzyciel mógł wpisać konsumenta do rejestru dłużników, wystarczy kwota 200 złotych i opóźnienie w spłacie wynoszące co najmniej 30 dni.

Osoby niepełnoletnie mogą trafić do rejestru dłużników nie tylko ze względu na własne zobowiązania, ale również ze względu na odziedziczone długi. Mimo że dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza oznacza odpowiedzialność za długi tylko do wartości spadku, otrzymany spadek może stwarzać trudności, na przykład w sprzedaży nieruchomości w celu spłacenia zobowiązań. Warto pamiętać, że nie zawsze warto przyjąć spadek, zwłaszcza gdy wiadomo, że dziedziczenie może przynieść długi. Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi sześć miesięcy od momentu, w którym dowiadujemy się o powołaniu do spadku. Jeśli długów towarzyszy znaczne obciążenie, lepszym rozwiązaniem może być odrzucenie spadku, co pozwoli uniknąć przeniesienia długów na siebie. W takim przypadku prawo do dziedziczenia przechodzi na inne osoby. Jeśli osoba odrzucająca spadek ma dzieci, konieczne jest również wystąpienie do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu nieletnich – radzi Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor.

Warto zauważyć, że wpis do rejestru dłużników nie musi oznaczać katastrofy. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy nazwisko pojawiło się w rejestrze, a następnie uregulować zaległe zobowiązania. W przypadku niepełnoletnich, ich prawni opiekunowie mogą sprawdzić ewentualny wpis do rejestru dłużników, korzystając jedynie z własnego dokumentu tożsamości oraz dokumentu dziecka z numerem PESEL. Po spłacie długu i dopełnieniu formalności, informacje o dłużniku oraz zaległości są usuwane z rejestru. Ważne jest, aby wkraczać w dorosłość z czystym kontem finansowym.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze