loader

Branża fitness nie dostała zadyszki

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, zaległości finansowe obiektów sportowych, klubów i miejsc służących poprawie kondycji fizycznej spadły o niemal 5 mln zł do nieco ponad 62 mln zł, wynika z danych rejestru BIG InfoMonitor oraz bazy BIK. To znaczący sukces, biorąc pod uwagę, że prawie połowa osób regularnie wydających pieniądze na aktywność sportową (45 proc.) przyznaje, że obecnie przeznaczają na to mniej. Zmniejszyła się także liczba osób, które w ogóle mają sport na liście wydatków.

Branża fitness, która zmagała się z trudnościami podczas lockdownu, obecnie boryka się z wysoką inflacją, wpływającą zarówno na koszty działalności, jak i na portfele klientów. Wzrost cen zmusza Polaków do rezygnacji lub ograniczenia niektórych wydatków. Choć na czele listy największych cięć są wyjścia do restauracji i kina, sport również odczuwa te zmiany.

Z badania „Problemy finansowe i zadłużenie Polaków” wynika, że prawie połowa respondentów (45 proc.) wydaje mniej na siłownie i zajęcia sportowe. Jednak branża sportowa nadal jest „fit”, jak zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, mimo licznych przeciwności, zaległości nie rosną, a wręcz obniżyły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kluby fitness szukają różnych sposobów na zmniejszenie kosztów. Zmniejszenie dostępności pracowników w obiekcie to jedno z możliwych rozwiązań. Jednak podwyżki ryczałtów dla instruktorów zmuszają kluby do podnoszenia cen, co może prowadzić do utraty klientów lub ograniczenia liczby treningów w miesiącu.

Mimo tych przeciwności, warto kontynuować aktywność fizyczną. Większość ankietowanych w badaniu „Problemy finansowe i zadłużenie Polaków” zadeklarowała, że nie ponosi żadnych wydatków związanych z uprawianiem sportu. Może to oznaczać, że część społeczeństwa pozostała przy samodzielnych treningach, wspomaganych bezpłatnymi filmami instruktażowymi czy aplikacjami.

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy w siłowni, w domu czy w parku, warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Zgodnie z zaleceniami WHO, dorośli powinni tygodniowo poświęcać od 150 do 300 minut na umiarkowaną aktywność aerobową lub od 75 do 150 minut na intensywne ćwiczenia (ważne, aby aktywności były wykonywane w sposób ciągły). Regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a często nie wymaga dużych inwestycji finansowych. Możemy dbać o swoje zdrowie poprzez spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia w domu. Najważniejszy jest ruch, a na to szczęście nie zawsze potrzeba dużych pieniędzy.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze