loader

Boeing potwierdza datę lotu testowego 787 Dreamliner

Boeing zbliża się do końca prac przy swoich największych projektach: samolotach 787 Dreamliner i 747-8. Pat Shanahan, wiceprezes Airplane Programs for Boeing Commercial Airplanes, zaprezentował  podczas salonu lotniczego w Le Bourget postęp prac przy finalizowaniu wiodących projektów koncernu. Shanahan potwierdził, że Boeing przeprowadzi loty testowe najnowszych samolotów jeszcze w 2009 roku: 787 Dreamliner wzbije się w powietrze przed końcem drugiego kwartału, a 747-8 przed końcem roku.

 

Odnosząc się do zbliżającego się lotu testowego samolotu 787 Dreamliner, Shanahan powiedział: „Przygotowujemy obecnie końcową fazę testów, które potwierdzą, że Dreamlinery są gotowe do lotu. Zaraz potem przeprowadzimy testy kołowania i samolot czekać będzie już tylko na pozwolenie do startu. To będzie niezwykły dzień dla wszystkich, którzy uczestniczą w tym projekcie.”

 

Tymczasem drugi 787 Dreamliner został wyprowadzony na płytę lotniska, gdzie odbędą sie testy paliwowe. To drugi z sześciu Dreamlinerów używanych do testów tych nowych samolotów.

 

Każdy z sześciu samolotów testowych będzie użyty na innym etapie programu lotu testowego. Samolot oznaczony symbolem ZA002 skupi się na wynikach systemowych. Tak samo jak jego poprzednik, ZA001, ten 787 również przeszedł wszystkie rygorystyczne serie testów w fabryce. Testy paliwowe rozpoczęły się natychmiast po zajęciu przez samolot stanowiska do tankowania.

 

Na ZA002 znajdują się symbole japońskiej linii lotniczej All Nippon Airways (ANA). „ANA jako pierwsza będzie obsługiwać samolot 787 Dreamliner” powiedział Scott Fancher, Wiceprezes i Menedżer Generalny programu 787 Dreamliner i dodał „Jesteśmy zaszczyceni latając pod banderą linii ANA podczas program lotu testowego. Jest to wyraz uznania dla naszej współpracy przy wprowadzeniu na rynek tego całkiem nowego samolotu.”

 

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze