loader

Patent na Coyote’a

Zabezpieczenie przed nieuprawnionym wykorzystaniem wynalazku bez zgody właściciela to jeden z ważnych elementów gry rynkowej. Od końca XIX wieku proces ten odbywa się w sposób sformalizowany, dzięki Międzynarodowej Konwencji Paryskiej o Ochronie Własności Przemysłowej. Uzyskanie patentu chroni własność intelektualną, a jednocześnie zapewnia wymierne korzyści dzięki wyłącznemu prawu do eksploatacji ekonomicznej danego rozwiązania.

„Posiadanie patentu kreuje wyłączność na dane rozwiązanie techniczne zdefiniowane w opisie patentowym. Jest nie tylko miarą innowacyjności w dążeniu do doskonalenia rozwiązań w danej dziedzinie techniki, ale świadczy o potencjale i rozwijaniu kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa” – mówi Moniki Chimiak, adwokat oraz rzecznik patentowy w Kancelarii Kulikowska i Kulikowski.

Z ochrony patentowej swojego pomysłu postanowiła skorzystać m.in. firma Coyote, dostarczająca w czasie rzeczywistym informacji o fotoradarach i utrudnieniach w ruchu drogowym. Stworzyła ona innowacyjny system pozwalający użytkownikom na zgłaszanie zdarzeń drogowych, a także potwierdzanie (lub nie) informacji przesłanych przez innych kierowców. Na podstawie tych odpowiedzi jest obliczany – i od niej zależy – „poziom zaufania” każdego użytkownika. Jest on następnie wykorzystywany do filtrowania danych wysyłanych przed konkretną osobę i oceniania prawdopodobieństwa, że informacja np. o wypadku, kontroli prędkości czy niebezpiecznych warunkach zostanie przekazana do innych użytkowników systemu Coyote. Ten opatentowany proces gwarantuje wysoką jakość zweryfikowanych informacji i pozwala unikać fałszywych alarmów, na które w przypadku innych ostrzegaczy skarżą się kierowcy.

W przypadku urządzeń Coyote oraz mobilnej aplikacji iCoyote „poziom zaufania” (od 0 do 3 gwiazdek) danego użytkownika zgłaszającego zdarzenie w każdym momencie prezentowany jest na ekranie, podobnie jak liczba osób, które potwierdziły informację. Dzięki temu wiarygodność ostrzeżeń jest bardzo wysoka. Przyznany Coyote Patent Europejski obejmuje 36 wniosków (szczególne cechy uznane za nowe

author avatar
ASCG PR

1 2

O autorze