5 prostych kroków do funkcjonalnej kuchni

Co istotne, wymieniona powyżej kolejność stref jest optymalna dla osób praworęcznych. W wypadku osób leworęcznych wystarczy ją odwrócić.
3. Ustaw trójkąt roboczy.
Trójkąt roboczy określa ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni – lodówki (strefa zapasów), zlewozmywaka (strefa zmywania) oraz kuchenki (strefa gotowania). Należy je rozmieścić w możliwie jak najmniejszych odległościach od siebie, w układzie trójkąta, tak aby zminimalizować liczbę kroków koniecznych do wykonania w trakcie poruszania się pomiędzy nimi. Z tego względu ustawienie jednorzędowe jest uznawane za najmniej funkcjonalne, a układy w kształcie litery „U” lub „G” za jedne z najbardziej ergonomicznych.
4. Dobierz meble z odpowiednimi rozwiązaniami.
Meble kuchenne wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiają codzienne użytkowanie oraz pozwalają jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Przykładem może być system szuflad Axis Pro od GTV. Zastosowana w nim wąska ścianka boczna nadaje walory estetyczne, ale także zwiększa pojemność. W perspektywie zastosowania w całej kuchni gwarantuje uzyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. System posiada także funkcję pełnego wysuwu, co ułatwia dostęp do najgłębszych partii szuflady i usprawnia codzienne korzystanie z niej. Cichy domyk pozwala zapomnieć o trzaskających szufladach, co umożliwia szybsze i wygodniejsze wyciąganie lub chowanie produktów.
Dobór rozwiązań także musi opierać się na analizie potrzeb. Przykładowo, mając kuchnię na małym metrażu, dobrym pomysłem mogą być szuflady narożne, które wykorzystują z pozoru niedostępne miejsce. Dla osób zaangażowanych w ochronę środowiska, ale nie posiadających dużo miejsca na poszczególne kosze do sortowania odpadów, skutecznym rozwiązaniem są segregatory. Modele takie jak Practi Eco od GTV pozwalają na wygodne i estetyczne sortowanie śmieci, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca – można zamontować je w szerokiej szufladzie podblatowej. Natomiast jeśli posiadamy sporo garnków i małego AGD, warto wykorzystać szuflady typu cargo, które mają dużą pojemność i udźwig – system szuflad Axis Pro utrzyma do 40 kg.
5. Rozplanuj odpowiednie oświetlenie.
Montaż oświetlenia przestrzeni, w której przygotowywane są posiłki, musi uwzględniać to, czy użytkownik jest praworęczny, czy leworęczny. Światło powinno padać z przeciwnej strony niż dominująca ręka – dla osób praworęcznych odpowiednie będzie ustawienie oświetlenia z góry i lewej strony, a dla leworęcznych z góry i prawej. Mowa o tzw. oświetleniu zadaniowym, stosowanym w pomieszczeniach, aby zwiększyć widoczność w miejscach wykonywania pracy – w kuchni będzie to najczęściej blat. Optymalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są w tym przypadku profile do taśm LED montowane podszafkowo nad blatem. Linię świetlną możemy tutaj poprowadzić za pomocą profili nakładanych GLAX mini i mikro od GTV. W wypadku punktowych źródeł światła warto rozmieścić je co 40-60 cm, aby równomiernie oświetlić całą strefę przygotowywania posiłków, natomiast oświetlenie liniowe będzie bardziej estetyczne.