loader

Wzrost obrotów o połowę. GPW liderem w Europie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) nie zwalnia tempa. O ile większość giełd europejskich w zestawieniu danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) zanotowało spadki lub jedynie symboliczne wzrosty w I kwartale 2021 r., to nasz parkiet nadal błyszczał wyjątkowo mocno na tle całej Europy. Obroty na GPW w I kwartale br. były wyższe o 47 proc. niż rok wcześniej. 

 

Prezes Zarządu GPW Marek Dietl powiedział w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych, że w pierwszym kwartale wyróżniły się dwa kraje: Luksemburg i Polska. – W Tych krajach wzrosła liczba miejsc pracy, a rynki finansowe są również wyjątkowo silne. Obroty na giełdzie w Luksemburgu wzrosły o prawie 20 proc., a na giełdzie w Warszawie o prawie 50 proc. –dodał Marek Dietl.

 

W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku GPW przekroczyła 93 mld zł (21 mld EUR). Jest to o 47 proc. więcej wobec pierwszego kwartału ubiegłego roku, obejmującego marzec – czyli pierwszy miesiąc pandemii i wywołanej nią gwałtownej zmienności na rynku. To najlepszy wynik spośród wszystkich rynków ujętych w zestawieniu FESE. Na większości rynków obroty w pierwszych miesiącach tego roku były niższe niż w 2020 r. 

 

W I kwartale 2021 r. obserwowaliśmy również ożywienie na europejskich giełdach pod względem liczby debiutów. – Ostatni kwartał był znakomity pod względem debiutów w całej Europie – było ich aż 86. Na tym tle warszawska giełda wypada okazale z 9 debiutami. Był to najlepszy kwartał od wielu lat – skomentował Marek Dietl. 

 

Wartość trzech IPO na Głównym Rynku GPW wyniosła 1 750 mln zł. Sześć ofert pierwotnych na rynku NewConnect osiągnęło wartość 26,5 mln zł. W całej Europie w I kwartale 2021 r. wartość pierwotnych ofert publicznych 86 nowych spółek wyniosła 22,6 mld EUR i była wyższa niż w całym 2020 r.

 

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze