loader

Warszawo, moja Warszawo!

W filmie dokumentalnym “Goliat – zapomniany bohater” można usłyszeć piękną, zapomnianą, piosenkę o Warszawie: “Warszawo, moja Warszawo”, która powstała w 1933 roku. Nowe opracowanie utworu stworzyła Maria Holka, znakomita kompozytorka i wokalistka. Autorzy filmu Tomasz Sańpruch i Witold Tabaka przypomnieli jak wyglądała przedwojenna Warszawa. Archiwalne zdjęcia filmowe zestawili ze współczesnymi, dzięki czemu łatwo można zobaczyć co się zmieniło w stolicy.

Warszawo, moja Warszawo

Wykonanie i opracowanie muzyczne: Maria Holka

Autor tekstu: Andrzej Włast

Kompozytor: Zygmunt Karasiński, Szymon Kataszek

Rok powstania: 1933

Piosenka z filmu: “Goliat – zapomniany bohater”, reż. Tomasz Sańpruch, Witold Tabaka (2019 r.).

“Goliat – zapomniany bohater” to historia Amerykanina polskiego pochodzenia – Juliana E. Kulskiego, który jako 12-latek walczył w II Wojnie Światowej oraz Powstaniu Warszawskim. Był synem prezydenta okupowanej przez nazistów Warszawy, który uratował od śmierci setki Żydów i członków polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie Julian E. Kulski studiował w Oxfordzie i Yale, jako architekt osiągnął sukces w USA pracując dla Banku Światowego. Historia jego rodziny została wymazana przez komunistów z podręczników historii. Po 70 latach twórcy filmu dotarli do niepublikowanych materiałów archiwalnych i pokazują prawdziwą historię bohaterów: ojca i syna.

Producentami filmu są Fundacja Kulskich, Vision Group i STEO Tomasz Sańpruch. Autor zdjęć: Tomasz Kozieł, montaż: Rafał Pogodziński, autorskie opracowanie przedwojennych piosenek: Maria Holka.

 

Film można zobaczyć m.in. w Amazon Prime.

 

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze