loader

Tynki cementowo-wapienne – za co cenią je wykonawcy?

Wysokiej jakości efekty

Lista korzyści płynących z zastosowania tynków cementowo-wapiennych jest jednak znacznie dłuższa. Wykonawcy doceniają szczególnie fakt, że pozwalają one na uzyskanie jednolitej, równej powierzchni, gwarantując wysokiej jakości rezultat prac. W sprzedaży są dostępne tynki o różnym uziarnieniu. W zależności od doboru produktu, można uzyskać niemalże gładką, drobnoziarnistą strukturę (np. Baumit MPI 25 Fine lub Baumit MPI 15 Fine), jak i bardziej wyrazistą, tradycyjną fakturę (np. Baumit MPI 25), co daje wiele możliwości dostosowania końcowego efektu do wymagań projektu.

Lżej i wydajniej

Tynki cementowo-wapienne występują w różnych odmianach, na przykład w wersji lekkiej. Charakteryzują się one niższym ciężarem nasypowym w porównaniu do tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, co sprawia, że są lżejsze i łatwiejsze w aplikacji, a przy tym bardziej wydajne.

Dzięki dodatkom lekkich wypełniaczy, takich jak perlit, charakteryzują się znacznie większą, nawet o blisko 20%, wydajnością. Wykonawcy zużywają mniej materiału, a proces obróbki staje się jeszcze łatwiejszy, szczególnie podczas wyrównywania powierzchni tynku łatą. Warto także zauważyć, że mniejsza ilość stosowanego materiału to także mniejszy wysiłek związany z noszeniem worków i utylizacją odpadów.

Dodatkowa oszczędność czasu

Warto również zauważyć, że oprócz produktów o standardowym czasie wiązania, na rynku dostępne są również zaawansowane technologicznie cementowo-wapienne tynki szybkowiążące. Taki rodzaj tynku jest szczególnie ceniony, gdy prace tynkarskie muszą być wykonane w krótkim czasie. Przykładowo Baumit MPI 30 Speed to produkt, który umożliwia zakończenie prac tynkarskich już w ciągu zaledwie dwóch godzin od ich rozpoczęcia, niezależnie od rodzaju podłoża czy grubości warstwy tynku. Ma to szczególne znaczenie na przykład w piątki, kiedy zazwyczaj nie tynkuje się zwykłymi tynkami cementowo-wapiennymi, ponieważ ich zacieranie wymagałoby obróbki na następny dzień. Dlatego po szybkowiążący tynk cementowo-wapienny chętnie sięgają ekipy, którym zależy na szybkim przejściu do kolejnych etapów budowy, nadgonieniu opóźnienia lub możliwości szybkiego podjęcia się kolejnego zlecenia.

Tynki cementowo-wapienne, szczególnie w wersji maszynowej, to doskonały wybór dla wykonawców, którzy szukają wydajnych, łatwych w obróbce oraz trwałych materiałów. Szybka, maszynowa aplikacja, wysoka jakość uzyskanej powierzchni oraz łatwa obróbka przekładają się na wyższy komfort pracy i większą efektywność. Ponadto, zastosowanie produktów, takich jak tynki lekkie czy szybkowiążące umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie czasu oraz zasobów, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ekonomii budowy i jakości wykonania.

1 2

O autorze