Sondaż: ponad 3/4 Europejczyków popiera ideę Konferencji o Przyszłości Europy

76 proc. Europejczyków uważa, że Konferencja o Przyszłości Europy będzie miała pozytywny wpływ na demokrację w UE, a sześciu na dziesięciu badanych zgadza się, że kryzys związany z pandemią COVID-19 skłonił ich do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej – wynika z sondażu Eurobarometru.
Jednocześnie zdecydowana większość Europejczyków (92 proc.) we wszystkich państwach członkowskich uważa, że głosy obywateli UE powinny być w większym stopniu uwzględniane przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Europy.
Ogólnoeuropejski sondaż Eurobarometru zatytułowany „Przyszłość Europy” przeprowadzono na zlecenie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej między 22 października a 20 listopada 2020 r. w 27 państwach członkowskich UE.
Jego wyniki zostały opublikowane 9 marca br., 5 dni po przyjęciu przez Konferencję Przewodniczących Parlamentu Europejskiego deklaracji założycielskiej Konferencji w sprawie przyszłości Europy. „Parlament Europejski przyjmuje wspólną deklarację, ponieważ chce, aby Konferencja o przyszłości Europy rozpoczęła prace jak najszybciej. Konferencja w znaczący sposób przyczyni się do budowy Unii obywateli” – stwierdzili członkowie Konferencji Przewodniczących we wspólnym oświadczeniu.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma stanowić nowe forum publiczne dla otwartej, sprzyjającej włączeniu, przejrzystej i zorganizowanej debaty z Europejczykami na temat kwestii mających dla nich znaczenie i wpływających na ich życie codzienne. Jej start został opóźniony przez pandemię Covid-19. Ostatecznie Konferencja ma się rozpocząć w maju br.
Według sondażu Eurobarometru 76 proc. Europejczyków zgadza się, że Konferencja o przyszłości Europy będzie miała pozytywny wpływ na demokrację w UE (25 proc. „całkowicie się zgadza”, a 51 proc. „raczej się zgadza”), przy czym zdecydowana większość popiera tę opinię w każdym państwie członkowskim UE.
Respondenci uważają też, że należy aktywnie zaangażować osoby ze wszystkich środowisk (51 proc.); 47 proc. respondentów jest zdania, że osoby młode powinny odgrywać ważną rolę; podobnie jak rządy krajowe (42 proc.) i pracownicy naukowi, eksperci, intelektualiści i naukowcy (40 proc.).
Nieco ponad połowa Europejczyków (51 proc.) sama chciałaby się zaangażować, przy czym najbardziej entuzjastycznie nastawieni są respondenci z Irlandii (81 proc.), a w dalszej kolejności mieszkańcy Belgii (64 proc.), Luksemburga (63 proc.) i Słowenii (63 proc.).