loader

Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej

Sejm RP przyjął ustawę powołującą Radę Fiskalną – niezależną instytucję ekspercko-doradczą, której celem jest poprawa transparentności i funkcjonowania systemu finansów publicznych w Polsce. Ustawa stanowi ważny krok w dostosowywaniu polskiego prawa do reform zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, które weszły w życie 30 kwietnia br.

Zadania Rady Fiskalnej

Rada Fiskalna będzie działać na rzecz oceny zgodności polskich finansów publicznych z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. Do jej głównych obowiązków należą:

  • Opiniowanie prognoz makroekonomicznych dla projektów budżetowych i średniookresowych planów finansowych.
  • Ocena zgodności projektu ustawy budżetowej z regułami fiskalnymi oraz efektywności ram budżetowych.
  • Doradztwo rządowi w zakresie wpływu dokumentów i regulacji na stabilność finansów publicznych.
  • Opiniowanie zasadności stosowania klauzul wyjścia z reguł wydatkowych, w sytuacjach nadzwyczajnych.

Rada będzie miała 14 dni na wydanie opinii, do których Minister Finansów będzie musiał się dostosować lub w ciągu 2 miesięcy wyjaśnić ewentualne odstępstwa.

Struktura i niezależność Rady

Rada Fiskalna będzie składała się z 7 niezależnych ekspertów z dziedzin finansów publicznych, makroekonomii lub zarządzania finansami. Kandydaci muszą spełniać wysokie standardy niezależności, m.in. nie mogą pełnić mandatu posła lub senatora przez 5 lat przed nominacją.

Przewodniczący Rady zostanie wyłoniony w otwartym, konkurencyjnym procesie, a jego kandydatura wymaga pozytywnej opinii komisji sejmowej. Zapleczem analitycznym i administracyjnym Rady będzie Biuro Rady Fiskalnej, zatrudniające maksymalnie 15 osób.

Nowy proces budżetowy

Ustawa zmienia dotychczasowy proces budżetowy, wprowadzając m.in.:

1 2

O autorze