Ruszają SMS-owe powiadomienia o zagrożeniach w regionach. Jak działa RSO i jak się zarejestrować?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadza SMS-y do usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania. Od dziś najważniejsze ostrzeżenia o lokalnych klęskach żywiołowych i sytuacjach kryzysowych docierać będą bezpośrednio na telefony mieszkańców. Na pojawiające się pytania o działanie systemu odpowiada Andrzej Ogonowski – ekspert rynku SMS w SMSAPI, firmie udostępniającej platformę ułatwiającą komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS i VMS.
Co zrobić, by zacząć otrzymywać powiadomienia SMS o zagrożeniach w regionie?
Aby uruchomić powiadomienia SMS-owe Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło porozumienia z czterema największymi operatorami telefonii komórkowej działającymi w Polsce: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Oznacza to, że osoby posiadające telefon działający w wyżej wymienionych sieciach (nieważne, czy jest to abonament czy pre-paid) nie muszą robić nic, by takie powiadomienia otrzymywać – tłumaczy Andrzej Ogonowski.
O jakiego rodzaju zagrożeniach zostaniemy poinformowani przez SMS?
Zgodnie z zapowiedziami MAC SMS-y są przeznaczone do komunikowania o najpoważniejszych zagrożeniach, w których liczy się czas reakcji. Chodzi np. o wiadomości o intensywnych opadach deszczu czy śniegu, huraganach czy powodziach, a także o inne komunikaty bezpośrednio związane z bezpieczeństwem i życiem ludności – wylicza Ogonowski.
Czy można się wypisać z powiadomień SMS z RSO?