Roboty na produkcji – jak technologia wspiera pracowników?




W dobie dynamicznej automatyzacji nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w optymalizacji procesów produkcyjnych. Firma Cedo, jeden z czołowych producentów artykułów gospodarstwa domowego, wdraża innowacyjne rozwiązania, takie jak roboty i platformy nożycowe. O tym, jak rozwiązania ułatwiają pracę na produkcji, jakie korzyści i wyzwania przynosi automatyzacja rozmawiamy z Justyną Cegielską-Giebień – Product Expert & Product Development Project Manager oraz Danielem Bębnem – Process Engineering Manager.
Wzrost efektywności, zmniejszenie kosztów produkcji, poprawa bezpieczeństwa i ergonomii – to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w procesach produkcyjnych.
– Współczesna produkcja nieustannie ewoluuje, a automatyzacja staje się kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Inwestycje w roboty i innowacyjne maszyny zwiększają efektywność, przy jednoczesnej poprawie ergonomii pracy oraz zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. W Cedo koncentrujemy się na wdrażaniu robotów, które przejmują najbardziej wymagające fizycznie zadania, szczególnie na liniach o wysokiej intensywności produkcji. To strategiczny krok w kierunku dalszej automatyzacji, który pozwala na lepsze zarządzanie procesami i efektywne wykorzystanie potencjału naszych zespołów – mówi Justyna Cegielska-Giebień.
Roboty – wsparcie w codziennej pracy
Mimo obaw dotyczących zastępowania ludzi przez maszyny, w przemyśle produkcyjnym roboty odgrywają przede wszystkim rolę wsparcia dla zespołów. Automatyzacja procesów pozwala na eliminację najbardziej obciążających fizycznie i powtarzalnych zadań, takich jak np. transport materiałów czy produktów.
– W Cedo rozpoczęliśmy automatyzację linii produkcyjnych od eliminacji ręcznego dźwigania ciężkich kartonów na jednej z hal, gdzie operatorzy przenosili największe obciążenia w ciągu jednej zmiany. Początkowo rozważaliśmy wykorzystanie cobotów, jednak ich ograniczony udźwig, zasięg ramion i czas cyklu okazały się niewystarczające. W efekcie zdecydowaliśmy się na zastosowanie robotów przemysłowych, które – mimo konieczności wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń – spełniają nasze wymagania techniczne. Pierwszy robot do paletyzacji kartonów jest już w fazie wdrożenia, a operatorzy przechodzą intensywne szkolenia oraz pracują nad tworzeniem i optymalizacją receptur paletyzacji dla poszczególnych produktów. Proces wdrażania robotów to również konieczność reorganizacji pracy i dostosowania standardów produkcyjnych. W przeciwieństwie do człowieka automatyczna stacja paletyzacji nie może elastycznie reagować na drobne różnice w komponentach, dlatego kluczowym wyzwaniem stało się zapewnienie najwyższej jakości kartonów, etykiet i geometrii produktów. Obecnie trwa proces doskonalenia ergonomii pakowania oraz wypracowywania najlepszych praktyk, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału nowego rozwiązania – mówi Daniel Bęben.