loader

Pierwsza pomoc dla fasady przed zimą – naprawa ocieplonej elewacji

Jeśli na fasadzie „zadomowiły się” grzyby i/lub algi, co łatwo zauważyć, bo uwidaczniają się zwykle w postaci szarego lub zielonego nalotu, nie panikujmy. Zainfekowane miejsca można łatwo oczyścić z pomocą specjalnego środka przeznaczonego do tego typu zastosowań, takiego jak np. Baumit FungoFluid. Nie tylko usuniemy mikroorganizmy z powierzchni tynku, lecz także zapewnimy elewacji długotrwałą ochronę przed kolejnymi atakami w przyszłości.

Naprawa mikrospękań

Ciemny kolor tynku bez dodatku tzw. coolpigmentów, ma tendencję do nadmiernego nagrzewania, co może prowadzić do powstawania naprężeń i pojawienia się mikropęknięć. Sposób ich naprawy zależy do rodzaju rys, ich głębokości i przebiegu.

– Drobne pęknięcia tynku do 0,5 mm, tzw. rysy włoskowate, można łatwo wyeliminować, stosując wzmocniony włóknami, paroprzepuszczalny podkład gruntujący Baumit FillPrimer, Po uprzednim przemieszaniu, rozprowadzimy go na elewacji z mikropęknięciami na przykład za pomocą wałka. Potem zostaje już tylko pomalowanie ściany odpowiednią farbą. Pamiętajmy przy tym, że jej rodzaj powinniśmy dobrać w zależności od tego, na jaki rodzaj tynku będziemy ją nakładać – instruuje Maciej Iwaniec, product manager ds. fasad i renowacji w Baumit Polska.

– Jeśli zależy nam na ciemnym kolorze fasady, nie musimy z niego rezygnować. Warto jednak unikać dużych powierzchni, ciemne kolory najlepiej prezentują się na dekoracyjnych aplikacjach.  Ważne, by wybrać powłokę malarską wyposażoną w technologię chłodzenia, a więc zawierającą dodatek specjalnych coolpigmentów, które odbijają znaczną część energii słonecznej, zapobiegając tym samym nadmiernemu przegrzewaniu się elewacji i będących jego konsekwencją uszkodzeniom czy blaknięciu kolorów – dodaje ekspert.

Naprawa spękanej elewacji

Jeśli grubość rys/spękań na elewacji jest większa niż 0,5 mm proces naprawy będzie przebiegał inaczej. Najpierw należy dokładnie sprawdzić stabilność zastosowanych płyt ociepleniowych (styropian lub wełna). W przypadku niestabilnych powierzchni, należy je dodatkowo ustabilizować przez łączniki mechaniczne.

– Po umyciu ścian środkiem do czyszczenia elewacji Baumit FacadeCleaner całą powierzchnię należy

zaszpachlować wraz z zatopieniem siatki zbrojącej. Świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji duet, składający się z białej zaprawy klejowo-szapachlowej Baumit StarContact White, nie wymagającej gruntowania przed położeniem na nią wyprawy wierzchniej i siatki z włókna szklanego Baumit StarTex. Wyschniętą powierzchnię należy pokryć już tylko dowolnym tynkiem dekoracyjnym – tłumaczy ekspert.

Uszkodzenia elewacji, im na wcześniejszym etapie wykryte i naprawione, tym lepiej. Nawet niewielka zwłoka może bowiem doprowadzić do poważnych uszkodzeń i jeszcze większych wydatków. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już na etapie ocieplania domu warto zwrócić uwagę na jakość stosowanej wyprawy wierzchniej. Od tej decyzji w dużym stopniu będzie zależało to, jak długo elewacja zachowa świeży wygląd i jak często będzie wymagała zabiegów pielęgnacyjnych oraz renowacyjnych, które zawsze wiążą się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

1 2

O autorze