loader

PepsiCo zdecydowało się na kolejną inwestycję w Polsce

PepsiCo to amerykańskie przedsiębiorstwo, które jest jednym z największych na świecie producentów napojów i przekąsek. W m. Święte k. Środy Śląskiej powstanie ultranowoczesny i zrównoważony środowiskowo zakład produkcyjny. Koncern zainwestuje tam ponad miliard złotych. Będzie to piąta i jednocześnie największa inwestycja tego przedsiębiorcy w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w województwie dolnośląskim wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu. Szef rządu podkreślił, że Polska tworzy najlepszy możliwy klimat na przyszłość do inwestowania w Polsce w ramach Polskiego Ładu. Kolejna inwestycja PepsiCo w naszym kraju to przede wszystkim nowe miejsca pracy, a także szansa na rozwój lokalnej społeczności.

Wmurowanie kamienia węgielnego – PepsiCo zrealizuje kolejną inwestycję w Polsce

Obiekt o powierzchni zbliżonej do siedmiu boisk do piłki nożnej na 30. hektarowej działce – to zapowiedź piątej i największej inwestycji w Polsce amerykańskiego przedsiębiorstwa PepsiCo. Nowa fabryka przekąsek powstanie w m. Święte k. Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim.

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PepsiCo na Europę Silviu Popovici, wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny.

– O najlepszych inwestorów zabiega wiele krajów. Polska właściwie we wszystkich rankingach jest w czołówce tych krajów, które potrafią zainteresować swoimi zaletami inwestorów międzynarodowych – podkreślił szef polskiego rządu. Jednocześnie premier pogratulował całemu zespołowi PepsiCo. Zauważył, że to bardzo ważne, aby tak przyjazne dla środowiska inwestycje były lokowane w Polsce.

Nowa inwestycja i kolejne miejsca pracy w regionie

Pomimo pandemii COVID-19, Polska odnotowuje jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu, jakie polski rząd skierował do przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej do firm trafiło ponad 237 mld zł.
Dzięki nowej inwestycji PepsiCo w Polsce, powstaną kolejne miejsca pracy. Obecnie amerykański inwestor zatrudnia ponad 3600 osób. Szeroki łańcuch dostaw realizowany przez firmę sprawia, że przyczynia się ona do utrzymania ok. 15 tys. miejsc pracy w naszym kraju.

– To bardzo cieszy, kiedy słyszymy, że największą zaletą Polski, jako miejsca na inwestycje, są nasi znakomici pracownicy – zauważył premier.

Co ważne, w nowym zakładzie pracę znajdą kolejne osoby – przedsiębiorstwo zatrudni ponad 450 wykwalifikowanych pracowników.

Budowa zakładu PepsiCo z korzyścią dla lokalnych rolników

Otwarcie fabryki przekąsek w woj. dolnośląskim to także szansa dla lokalnych rolników. Produkty do zakładu będą dostarczane przez nich w ramach tzw. Programu Agrarnego, który został zainicjowany już 28 lat temu.

– Inwestycja to korzyść także dla lokalnych rolników, którzy będą mogli sprzedawać swoje produkty do tworzonego zakładu k. Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim. To dobra informacja dla polskich rolników, producentów i kooperantów – podkreślił premier.

Obecnie, PepsiCo współpracuje już z 80 gospodarstwami z całej Polski. A to nie koniec. Planowane jest zwiększenie tej liczby o ponad 20 nowych dostawców. Firma corocznie pozyskuje od rolników ponad 230 tys. ton ziemniaków. Powstanie nowej fabryki to szacunkowy wzrost dostaw o kolejne 60 tys. ton rocznie. To także planowany wzrost dostawy kukurydzy – od 10 tys. ton w 2023 r. do 30 tys. ton w 2027 r.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze