loader

Oświadczenie Ruchu 2050 w sprawie ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy

Ruch 2050 wydał oświadczenie w sprawie ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy. Poniżej tekst całego oświadczenia:

 

W rządowej kampanii billboardowej PiS ukrywa nasze członkostwo w Unii Europejskiej, jakby sugerował, że pieniądze rozdaje Jarosław Kaczyński z Mateuszem Morawieckim. To bzdura – 770 miliardów złotych to pieniądze Unii dla obywateli, nie dla rządu. I muszą być wydane z korzyścią dla wszystkich.

Rząd świadomie wysłał niedopracowany KPO do Komisji Europejskiej, choć miał jeszcze czas na wprowadzenie postulowanych przez KE poprawek. Wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością. Takie działanie zamyka Polsce drogę do nieformalnego przesyłania uwag, co oznacza przynajmniej dwa miesiące opóźnienia i powrót do rozmów z Komisją najwcześniej na koniec czerwca. W efekcie możliwe, że Polacy dostaną tak ważne dla nas wszystkich środki jako ostatni w Europie. Rząd PiS znowu postawił interes polityczny nad dobrem obywateli.

Głosujemy za ratyfikacją Funduszu Odbudowy, bo leży to w interesie Polski i całej Unii Europejskiej. Głosujemy za – pomimo partyjniackich i nieodpowiedzialnych działań rządzących. Wiemy bowiem, że gwarantem uczciwego wydatkowania środków z FO jest ponadpolityczny mechanizm nadzoru ich wydawania, z udziałem organizacji samorządowych i samorządów, a także organizacji pozarządowych i różnych sił politycznych. Ustawowe umocowanie takiego mechanizmu będzie możliwe, jeśli dobrze wykorzystamy miesiąc, w którym ustawa rozpatrywana będzie przez Senat RP.

 

źródło: komunikat prasowy

O autorze