loader

Marszałek Wielkopolski: lotniska regionalne potrzebują bezzwrotnego wsparcia

Lotniska regionalne potrzebują wsparcia w postaci bezzwrotnej – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak na posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono przyszłości lotnisk regionalnych oraz Zrównoważonej i Inteligentnej Strategii Mobilności.

 

Biorący udział w debacie na temat przyszłości lotnisk marszałek woj. wielkopolskiego zaznaczył, że tamtejsze lotnisko regionalne przyjmowało do tej pory blisko 2,5 miliona pasażerów. Dzisiaj w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 liczba ta spadła o 70 proc. Konieczna była również redukcja liczby zatrudnienia o 15 proc. „To dowodzi, że sytuacja jest niezmiernie trudna” – mówił Woźniak.

 

Wyliczył, że samorząd województwa wielkopolskiego udzielił lotnisku wsparcia z własnych środków w wysokości 25 mln zł.

 

 

„Jest to pomoc w postaci pożyczki, a tymczasem lotniska regionalne potrzebują pomocy w formie bezzwrotnej. Musimy znaleźć źródło takiej pomocy, być może w ramach funduszu odbudowy. W przeciwnym razie lotniska będące ważnym elementem rozwoju dla każdego regionu, nie przetrwają obecnego okresu” – podkreślił Woźniak.

 

 

O skutkach pandemii i priorytetach, na których lotniska regionalne będą musiały się skupić, mówił dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych w Europie (ACI EUROPE) Olivier Jankovec. Rada skupia ponad 400 lotnisk.

 

Jak ocenił Jankovec, proces odbudowy lotnisk nie będzie prawdopodobnie możliwy już w pierwszym kwartale 2021 ze względu na niepokoje wywołane nowymi mutacjami wirusa, opóźnieniami w szczepieniach, a w konsekwencji dalszymi ograniczeniami w podróżowaniu.

 

Jego zdaniem lotniska będą potrzebowały szeregu instrumentów w postaci m.in. wsparcia w zakresie wypłacania odszkodowań, dekarbonizacji, możliwości odzyskiwania stałych kosztów, do których są zmuszone, pozostając otwartymi przy jednoczesnym braku dochodów. Według szefa ACI EUROPE wsparcie miałoby objąć również pomoc operacyjną po 2024 roku czy uwzględnienie w rewizji pomocy państwowej nowej rzeczywistości rynkowej.

1 2

O autorze